LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambitious plans of Japanese scientists / What they are planning to build on the moon

2022-07-12 21:54:00, Kuriozitete CNA
Ambitious plans of Japanese scientists / What they are planning to build on the
Illustrative photo

Japanese scientists have revealed plans to build a 1,300-meter facility on the moon. It's called "The Glass" and it will rotate every 20 seconds to reach 'normal gravity'. The goal is to create 'living objects of artificial gravity' that mimic conditions on Earth.

A description of the idea was revealed at a press conference involving Kyoto University researchers and Kajima Corporation, a Tokyo-based construction firm.

Ekzistojnë gjithashtu plane të mëtejshme për të inkorporuar pyje dhe brigje ujore për të imituar biodiversitetin e Tokës, së bashku me një sistem transporti të quajtur "Sistemi i gjurmëve hapësinore gjashtëkëndore".

Ky tren hapësinor ndërplanetar, siç e quajtën studiuesit, do të gjeneronte gravitetin e tij ndërsa udhëtonte midis Tokës, Hënës dhe Marsit. Studiuesit gjithashtu kanë një ambicie afatgjatë për idenë e tyre, me shpresën për të ngritur dy objekte të veçanta të quajtura 'Xhami Hënor' për hënën dhe 'Glass Mars' për Marsin.

With an expected boom in space tourism as companies such as Virgin Galactic and Blue Origin advance their launch capabilities to send humans into orbit, researchers said they wanted to come up with an idea that would 'reduce the impact on the health of people who live on the moon or Mars which may be caused by low gravity'./ CNA.al

Lajmet e fundit nga