LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

NASA releases new images of deep space

2022-07-12 18:46:00, Kuriozitete CNA
NASA releases new images of deep space
Clusters of galaxies. This is the first image of the edge of the universe, taken by the James Webb telescope.

NASA on Tuesday, July 12, also released some new pictures taken by the James Webb telescope, which show, among other things, a dying star.

The first image from the James Webb Space Telescope was released Monday at the White House, showing a cluster of distant galaxies in the oldest and most detailed view humanity has ever seen, REL reports.

The four new pictures show other cosmic beauties.

“Çdo imazh është një zbulim i ri dhe çdo imazh do t’i japë njerëzimit një pamje që nuk e kemi parë më parë”, tha administratori i NASA-s, Bill Nelson, teksa tregoi se imazhet e reja tregojnë për “krijimin e yjeve dhe vrimat gllabëruese të zeza”.

NASA releases new images of deep space
"Shkëmbinjtë kozmikë" në Nebulozën Carina.

Përdorimi i spektrit të dritës infra të kuqe nga teleskopi, bën të mundur që të shihet përmes pluhurit kozmik dhe “të shihet drita e largët në skajet e universit”, tha ai.

“Ne vërtetë kemi ndryshuar kuptimin e universit tonë”, tha drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Evropiane të Hapësirës, Josef Aschbacher.

Agjencitë e hapësirës së Evropës dhe Kanadasë iu bashkuan NASA-s për të krijuar këtë teleskop të fuqishëm.

NASA releases new images of deep space
Nebuloza e Unazës Jugore. Dy imazhe krahasuese të kësaj mjegullnaje planetare, ku në anën e majt sfhaqet me ngjyra më të theksuara, dhe në anën e djathtë me ngjyra më të zbehta.

Çfarë shfaqin imazhet e reja të NASA-s?


- Nebuloza e Unazës Jugore, që shpesh quhet “shpërthimi i tetë”. Kjo nebulozë planetare gjendet rreth 2,500 vjet dritë larg dhe tregon një re gazi duke u zgjeruar dhe duke e rrethuar një yll që është duke vdekur. Një vit drite është 9.4 trilionë kilometra.

NASA releases new images of deep space
Imazhi i formimit të një ylli në Nebulozën Carina.

 Nebuloza Carina, që është një prej mjegullnajave më të ndritura planetare në qiell dhe gjendet afër 7,600 vjet drite larg.

- Pesë galaktika gjatë një vallëzimi kozmik, 290 milionë vjet dritë larg. Këto pesë galaktika, që njihen si Kuintet e Stefanit, për herë të parë janë parë 255 vjet më parë në yjësinë Pegasus.

NASA releases new images of deep space
Kuintet e Stefanit.

- A blue giant planet called WASP-96b. This planet is about the size of Saturn and is located 1,150 light years away.

The images were revealed one by one during an event held at NASA's Goddard Center.

NASA releases new images of deep space

The James Webb Space Telescope was launched into space last December. In January, it reached a distance of 1.6 million kilometers from Earth. /CNA.al

Lajmet e fundit nga