LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rotated over 1300 times on the "Red Planet" / Images captured from the spacecraft emerge

2022-06-30 18:14:00, Kuriozitete CNA
Rotated over 1300 times on the "Red Planet" / Images captured from the
Illustrative photo

An unmanned Chinese spacecraft has received image data covering the entire Mars including those of the South Pole. Rotating 1300 times around the planet, the ship has managed to photograph every part of it.

The spacecraft called "Tianwen-1" successfully arrived on the "Red Planet" in February 2021.

Among the photographs were the first images of the south pole of Mars, where almost all water sources are trapped.

Gjetja e vendndodhjes së ujit nën sipërfaqen e planetit është kyçe për ta përcaktuar mundësinë për jetë në Mars dhe për ofrimin e një burimi të përhershëm për ndonjë eksplorim nga njerëzit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga