LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

What does a billionaire do when he retires?/ A day with Jeff Bezos

2022-10-24 15:02:00, Kuriozitete CNA

What does a billionaire do when he retires?/ A day with Jeff Bezos

Last year and after 24 years at the head of Amazon, the No. 3 richest man in the world decided to leave the reins of the successful company.

But how does Jeff Bezos spend his incredible wealth?

On July 5, 1994, Jeff Bezos' life would change forever. That day, the businessman founded the American multinational technology company Amazon.

Megjithatë, pas 24 vitesh në krye të kompanisë së suksesshme të teknologjisë, njeriu nr.3 më i pasur në botë vendosi të... pensionohej. Kështu ai u largua nga posti i CEO i Amazon. Frenat e drejtimit të gjigantit teknologjik u morën nga ish-ekzekutivi i Amazon dhe përgjegjës i departamentit të Shërbimeve Ueb, Andy Jassi.

Sipas therichest , që nga tetori 2022, pasuria neto e Jeff Bezos është afërsisht 139 miliardë dollarë. 


Si e kalon kohën e lirë miliarderi i famshëm një vit pasi vendosi të dalë në pension?  

 1. Ai udhëton nëpër botë me jahtin e tij privat me vlerë 400 milionë.
Disa vite më parë, Jeff Bezos bleu një jaht luksoz prej 400 milionë dollarësh , i cili ishte ndërtuar ekskluzivisht për të nga kompania holandeze Oceanco. Y721 mund të strehojë gjithsej 45 pasagjerë dhe ekuipazh. Ajo karakterizohet si anija me vela më e madhe e ndërtuar ndonjëherë jo vetëm në Holandë, por edhe në të gjithë botën.

2. Gëzon pasurinë e tij të paluajtshme 500 milionëshe.
Miliarderi i njohur ka arritur të krijojë një perandori të madhe pronash të paluajtshme, vlera e së cilës llogaritet në më shumë se 500 milionë dollarë. Në vitin 2017, Bezos u rendit si pronari i 28-të më i madh i tokës në Shtetet e Bashkuara nga Land Report. Ai ka blerë shumë prona në të gjithë vendin, shumë prej tyre të vendosura në Uashington. Ai gjithashtu ka blerë disa apartamente në Nju Jork, disa prona të mëdha në Kaliforni dhe Teksas.

Blerja e tij më e fundit, një kompleks ultra-luksoz prej 78 milionë dollarësh i vendosur në La Perouse Bay, Maui. Ndërkohë, Bezos shpenzoi 165 milionë dollarë rekord për të blerë pronën ikonike të biznesmenit amerikan David Geffen në Beverly Hills, duke e bërë atë blerjen më të famshme dhe më të shtrenjtë të jetës së tij.

3. Invest in space
Blue Origin is one of the largest private space companies in the world. It was founded by the former CEO of Amazon. Bezos has reportedly invested $5.5 billion in his company to pursue commercial space travel. On July 20, 2021, Blue Origin launched the New Shepard rocket on its first crewed mission, making history./ CNA.al

Lajmet e fundit nga