LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Zbulohet një shenjë e re që mund të tregojë ekzistencën e alienëve

2022-10-24 11:48:00, Kuriozitete CNA

Zbulohet një shenjë e re që mund të tregojë

Shkencëtarët kanë identifikuar një shenjë të re që mund të jetë një tregues i jetës jashtëtokësore: gazi i të qeshurit.

Studiuesit nga Universiteti Riverside në SHBA deklaruan se këtij gazi duhet t'i kushtohet vëmendje në projektet që kërkojnë gjurmë të alienëve në ekzoplanetë.

Gazi i të qeshurit, i njohur edhe si oksidi i azotit (NO2), ju bën të qeshni sepse shkakton lirimin e dopaminës, hormonit të lumturisë, në trup. Përdorimi i gabuar ose i tepërt i gazit, i cili përdoret edhe si qetësues dhimbjesh në mjekësi, mund të ketë pasoja të rënda shëndetësore.

"Ka pasur shumë fokus në oksigjenin dhe metanin si nënshkrime biologjike," tha autori kryesor i studimit të ri, të botuar në revistën shkencore The Astrophysical Journal.

Pak studiues e kanë konsideruar seriozisht oksidin e azotit. Ne e konsiderojmë gabim t'i kushtojmë pak vëmendje kësaj mundësie.
Oksidi i azotit prodhohet në Tokë nga mikroorganizmat. Megjithatë, për momentin nuk është shumë e dendur në atmosferë. Kjo çoi në neglizhencën e gazit për të qeshur gjatë kërkimit të jetës në ekzoplanetë .

Megjithatë, ekipi që qëndron pas hulumtimit thotë se ky gaz mund të jetë i dendur në disa periudha të historisë së Tokës.

"Ata nuk marrin parasysh disa periudha kur kushtet në oqeane lejojnë një çlirim biologjik shumë më të madh të NO," tha Schwieterman.

Kushtet në atë kohë mund të reflektojnë se ku ndodhet një ekzoplanet sot.
Schweiterman dhe ekipi i tij iu drejtuan simulimeve kompjuterike për të vizualizuar sesi organizmat e gjallë mund të prodhojnë oksid azoti në planetë të tjerë.

Simulimet zbuluan se ka raste kur ky gaz mund të jetë një nënshkrim i jashtëzakonshëm biologjik. Nisur nga kjo, studiuesit arritën në përfundimin se ky gaz duhet kërkuar edhe në misionet e kërkimit për jetën jashtëtokësore.

Ekipi argumenton se instrumente të avancuara si teleskopi hapësinor James Webb, i cili mund të studiojë atmosferat e ekzoplaneteve, mund të përdoren për të kërkuar oksid azoti./CNA.al

Lajmet e fundit nga