LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ikonë e Teatrit dhe kinematografisë shqiptare/ Margarita Xhepa feston sot 89 vjetorin e lindjes

2023-04-02 12:35:00, Kulturë CNA
Ikonë e Teatrit dhe kinematografisë shqiptare/ Margarita Xhepa feston
Ikona e Teatrit dhe Kinematografisë shqiptare, Margarita Xhepa

Ikona e Teatrit dhe Kinematografisë shqiptare, Margarita Xhepa feston sot 89 vjetorin e lindjes.

Margarita Xhepa u aktivizua fillimisht në Estradën e Shtetit dhe më pas në Teatrin Popullor. Spikati në plejadën e kohës përmes interpretimit të rolit të Ofelisë të tragjedisë shekspiriane “Hamleti”, vënë në skenë në vitin 1960 prej regjisorit rus Bortko.

Në skenën e teatrit, Xhepa ka luajtur mbi 150 role, mes të cilave veçojmë: Ledi Milfordin në dramën “Intrige e dashuri” (F. Shiler), Melën në dramën “Morali i zonjës Dulska” (G. Zapolska), Dafinën në dramatizimin e romanit “Lumi i vdekur”  (J. Xoxa) dhe nënën në inskenimin e romanit të Kadaresë, “Kush e solli Doruntinën”.

Ikonë e Teatrit dhe kinematografisë shqiptare/ Margarita Xhepa feston

Në vitin 2007 iu dha “Çmimi i Karrierës” për rolin e Nadjezhnës në monodramën “Kënga e mjellmës” së Çehovit. Krahas teatrit, Xhepa është shfaqur në ekranin e filmit me një galeri të larmishme prej 31 rolesh.

Disa prej personazheve që interpretoi mjeshtërisht janë Zyraka te “Vitet e para” (1965), Shano te “Dimri i fundit” (1976), pianistja te “Koncert në vitin 1936 (1978) dhe Lena te “Tokë e përgjakur” (1976).

Xhepës i është akorduar gjithashtu edhe titulli “Artiste e Popullit”.

Ikonë e Teatrit dhe kinematografisë shqiptare/ Margarita Xhepa feston

Disa nga filmat në të cilët ka luajtur aktorja Margarita Xhepa

Në kërkim të kujt (2011), serial

Tingulli i heshtjes (2010) telenovela

Kronikë provinciale (2009)

Ne dhe Lenini (2008) - Beti

I dashur armik (2004) - Nëna e Harunit

Mirupafshim (1997)

E diela e fundit (1993)

Një djalë edhe një vajzë (1990) - Mësuese Kristina

Vitet e pritjes (1990) - Nëna e Helenës

Kush e solli Doruntinën (1989) Nëna e Kostandinit dhe Doruntinës

Pesha e kohës (1988) - Gruaja e Kryetarit

Pranvera s'erdhi vetëm (1988) Nëna e Irenës

Misioni përtej detit (1988) - Kristulla

Rrethi i kujtesës (1987) - Tefta

Fillim i vështirë (1986) Shoqja e Zanës

Gabimi (1986) - Mësuesja

Gurët e shtëpisë sime (1985) - Gruaja e Fane Mërtirit

Militanti (1984) - Nëna e Visar Shundos

Apasionata (1983) - Nëna e Arturit

Dora e ngrohtë (1983) - Nëna e Besimit

Shokët (1982) - Nëna e Gencit

Dita e parë e emërimit (1981) - Drita

Me hapin e shokëve (1979) (TV) - Mamaja e Gonit

Dollia e dasmës sime (1978) - Nëna e Belës

Gjeneral gramafoni (1978) - Zonja e Prefektit

Koncert në vitin 1936 (1978) - Eleni Jankollari

Dimri i fundit (1976) - Shano

Pylli i lirisë (1976) - Nënë Katja

Tokë e përgjakur (1976) - Sandra

Gjurma (1970) - Violeta

Vitet e para (1966) - Zyraka

Lajmet e fundit nga