LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pope Francis is hospitalized after breathing problems

2023-03-30 08:28:00, Kosova & Bota CNA
Pope Francis is hospitalized after breathing problems
Illustrative photo

Due to an infection in the respiratory organs, Pope Francis will have to spend several days in a hospital in Rome, the Vatican announced.

In the statement published by the Vatican, it is said that the 86-year-old had difficulty breathing during the last few days, but that he does not have COVID-19.

Further, the statement said that he needs "several days of adequate hospital medical therapy".

"Pope Francis has been touched by the many messages he has received and expresses his gratitude for the closeness and prayers," the statement said.

Stafi i tij më i afërt, përfshirë këtu edhe sigurimin, raportohet të ketë qëndruar me të në spital gjatë orëve të para të së enjtes, sipas një burimi të BBC.

Kjo është periudha më e ngarkuar e vitit për Papa Françeskun, pasi që janë planifikuar shumë evente dhe shërbime para fundjavës së Pashkëve.

Këtë fundjavë ishte planifikuar një meshë e madhe, ndërsa festimet e Javës së Shenjtë dhe Pashkëve gjatë javës së ardhshme.

Në agjendën e tij ishte planifikuar edhe një vizitë në Hungari në fund të prillit.

Të mërkurën në mëngjes, ai kryesoi grumbullim e përjavshëm të përgjithshëm në Sheshin e Shën Pjetrit. Ai dukej në gjendje të mirë shpirtërore, por u pa duke bërë grimasa teksa u ndihmua të hipte në automjetin e tij.

Vatikani fillimisht tha se Papa kishte shkuar në spital për një kontroll të paraplanifikuar, por mediat italiane hodhën dyshim mbi këtë pasi që një intervistë televizive ishte anuluar në momentet e fundit.

Pas këtij lajmi, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i kërkoi publikut të bëjë një "lutje shtesë" për shërimin e Papës.

Biden, i cili është vetëm i dyti katolik romak që zgjidhet si udhëheqës i SHBA-së, e përshkroi gjithashtu Papën si një nga “figurat më të ngjashme me Krishtin që kam takuar ndonjëherë”.

Papa ka përdorur karrocë për të lëvizur gjatë muajve të fundit shkaku i disa problemeve me gjurin e tij.

Ai gjithashtu iu nënshtrua një operacioni për një problem me zorrën e trashë në vitin 2021. Në janar, ai tha se problemi i ishte kthyer.

Despite his illnesses, the Pope has remained active and has even traveled abroad. In February, he visited the Democratic Republic of Congo and South Sudan.

In January, the pope presided over the funeral of his predecessor in office, Pope Benedict XVI – who was the first pope in centuries to voluntarily resign from his position. He cited poor health as the reason for his resignation.

Pope Francis has previously said that he too may want to follow in Benedict's footsteps in case his health deteriorates./ Rel

Lajmet e fundit nga