LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Afera e shekullit/ Basha në delir: Inceneratorët i denoncuam ne

31 Mars 2022, 10:36, Politikë CNA

Ish-kryetari i PD, Lulzim Basha ka reaguar sot në lidhje me çështjen e aferës së inceneratorëve, për të cilën tashmë është kërkuar edhe arrestimi i deputetit të PS, Alqi Bllako.

Në një prononcim për mediat, Basha vijoi të tentojë të marrë meritat për këtë denoncim, ndërkohë që në fakt denoncimi i kësaj afere është bërë nga mediat.

?Nuk mund të mos shoh në sy që ky është një hap i parë që duhet përshëndetur dhe vjen nga një beteje prej 5 vitesh nga PD, që kulmoi me komisionin e inceneratorëve. Është një hap i parë, por siç e thash dhe dje është i pa mjaftueshëm që përpara drejtësisë të shkojë koka e kësaj afere. Ka një paketë qesharake të ofruar nga paketat sot.

Ka miliona euro për udhëtime qeveritare që duhen kryer. Por këto para duhet të shkojnë te sipërmarrjet, familjet në nevojë. Dua ta theksoj se hetimi i kësaj afere ka vendosjen për qëllim të kokës së kësaj afere. Kjo do të ishte një demaskim i atyre që nuk i shërbejnë drejtësisë. Nuk bëhet fjalë për dënime individësh, por akte korruptive që gërryejnë xhepat e shqiptarëve. Kjo është thërrime nga një sofër e shtuar me luks. Sistemi që ka ndërtuar Rama është sistem skllavërie moderne, ku shtresa e mesme është vendosur nën presionin e taksave. Kushdo tjetër, lufton për mbijetesë. Në fakt vendi ka alternativë, ka të gjitha mundësitë për të siguruar jetesën e shqiptarëve. PD duhet të kthehet në shpresën e shqiptarëve, për këtë po punojmë?, tha Basha./CNA.al

Lajmet e fundit nga