LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza energjitike/ Balluku sqaron opinion publik për situatën në liqenin e Fierzës

23 Mars 2022, 20:16, Politikë CNA

Për ministren e Energjitikës dhe Infrastrukturës Belinda Balluku, kriza e energjisë nuk ?po troket në derë, por ka hyrë brenda tashmë.

Në një intervistë për emisionin Noë me Erla Mëhillin në Euroneës, Balluku u shpreh se synimi i qeverisë është mbrojtja e  tre fashave kryesore, që të mos preken nga rritja e çmimit: konsumatori familjar, biznesi i vogël dhe ai i mesëm.

?Kriza energjitike nuk po troket në derë, kriza ka hyrë brenda. Kryeministri e ka njoftuar këtë krizë në shtator 2021 dhe u tha se Edi Rama po e përdor për artificë. Ne nuk kemi ekspozuar biznesin e madh ndaj kësaj krize, sepse ata janë prej kohësh janë në treg të lirë. Kanë prej vitesh që janë në treg të lirë dhe ata i drejtohen këtij tregu dhe qeveria nuk i ekspozon. Ne kemi mbrojtur tre fashat kryesore, familjarët, biznesin e vogël dhge atë të mesëm. Këto biznese duhet të dilnin në treg të lirë në janar 2022 por pas një konsultimi vendosëm që të mos i nxirrnim.

Në maj të këtij viti do ulemi edhe një herë të diskutojmë. Synimi ynë është që askush mos ekspozohet nga çmimi i lartë?, tha Balluku.

Ministrja gjithashtu u pyet edhe për situatan në liqenin e Fierzës, ku sipas ekspertëve niveli aty po shkon drejt ?pikës së vdekjes?.

Balluku i ka mohuar këto zëra, ku thekson se menaxhimi ka qenë në mënyrën më të mirë, ndërsa i referohet edhe mungesës së reshjeve.

?Nuk e di kush ekspert e thotë që është në pikën e vdekjes. Nuk bëhet fjalë që Fierza të shkojë në atë pikë. Mungesa e shiut është një gjë që dihet nga të gjithë. Ne e kemi menaxhuar Fierzën në mënyrën më të mirë. Ne kemi prodhim vendas dhe e kemi miksuar me importin?, tha Balluku./E.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga