LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Vjedhja e të dhënave nga telefoni”/ Kreu i hetimit kibernetik jep alarmin

27 Tetor 2021, 07:23, Aktualitet CNA
“Vjedhja e të dhënave nga telefoni”/ Kreu i hetimit

Shefi i Njësisë së Hetimit Kibernetik, Hergis Jica, ka dhënë alarmin për vjedhjen e të dhënave të qytetarëve nga telefonat.

Sipas tij, ankesat e qytetarëve për vjedhjen e të dhënave nga telefoni i tyre sa vijnë dhe shtohen.

Në emisionin ?Opinion?, Jica u shpreh se qytetarët denoncojnë në momentin kur ndihen të cenuar.

?Ideja qëndron që qytetarët gjithmonë ankohen në momentin ndihen të cenueshëm, në atë moment vijnë dhe bëjnë kallëzim. Çdo gjë është komplekse dhe nuk mund të themi që ky është problemi dhe të gjejmë direkt zgjidhje. Ne mundohemi që të sensibilizojmë njerëzit që të zbatojnë rregullat e sigurisë. Por unë dua të them se nuk është shumë e thjeshtë për të vjedhur të dhënat dhe pajisjeve?, u shpreh Hergis Jica./CNA.al

Lajmet e fundit nga