LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dialogu Kosovë-Serbi/ Meta: Shqipëria mbështet paqen në rajon

18 Maj 2021, 07:28, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta, ka deklaruar se Shqipëria do ta mbështesë dialogun Kosovë-Serbi dhe një marrëveshje përfundimtare detyruese, gjithëpërfshirëse dhe të zbatueshme, që normalizon plotësisht marrëdhëniet midis dy vendeve.

Sipas Metës, Shqipëria do të kontribuojë në paqen rajonale, stabilitetin dhe perspektivën e përbashkët europiane.

?Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës nga Bashkimi Europian, pa vonesa të mëtejshme, është një mbështetje për rrugën e integrimit euro-atlantik të Kosovës dhe në të njëjtën kohë, një e drejtë ende e mohuar për qytetarët e saj?, shkruan Meta në rrjete sociale./CNA.al

Lajmet e fundit nga