LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tre skenarët e pagave të kontrollorëve/ Balluku: Do rritej me nga 20% në Qershor e Shtator

10 Prill 2021, 16:35, Politikë CNA

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku ka folur rreth grevës së kontrollorëve në Rinas për uljen e pagës.  Gjithashtu Balluku e ftuar në emisionin ?Kjo Javë? zbuloi edhe tre skenaret që ishin propozuar për rritjen e pagave të kontrollorëve ajrorë të Albcontrol.

Sipas saj, ishte skenari nergati, i mesmi dhe optimisti.

?Pas takimit të 30 marsit, është lënë detyrë e bordit drejtues, si do zgjidhet çështja e pagave. Janë tre skenarë, dhe kështu zgjidhen pagat. Një negativ, i mesmi dhe pozitiv. I mesmi është më i realizueshmi. Kthim në normalitet për shkak të rritjes së trafikut, gjatë verës. Parashikohet që gjatë verës t?i rriten me nga 20% në qershor e shtator .Edhe në negativin i rriten?, u shpreh Balluku.

Ministrja shtoi se e gjitha kjo ishte për të krijuar problem në dy javë përpara zgjedhjeve dhe për ti hapur probleme shtetit. Ndër të tjera Balluku theksoi se në këtë grevë u thyen shumë masa dhe se në këtë mersele kishin gisht një grusht të cilët kanë qenë të imponuar nga politika.

?Kam një pyetje, kur kanë marrë skenarin më 2 prill, e kanë përpunuar, si ka mundësi që pas 7 ditësh shpërthen dhe s?duan të negociojnë. Nëse s?na i çoni pagat aq, ne mbyllim hapësirën ajrore. Kam biseduar, se po më regjistronin?, u shpreh Balluku.  Telefonova zotërinë, për 1 orë e gjysëm jemi aty. Ishte shumë i qetë, pasi nuk ishte në regjistrim. Pas 50 minutash thanë kemi 3orë që presim.

U thyen shumë masa etike. Për të krijuar një problem 2 javët e fundit të zgjedhjeve, për të hapur probleme shtetit. Diçka është e qartë dhe e sigurt, në këtë mesele nuk janë gjithë kontrollorët, vetëm një grusht të cilët janë të motivuar, incentivuar nga politika por dhe interesat personale. Edhe duke i njohur. Ajo që është e rëndësishme, kontrollorët janë persona normalë. U dëgjua që edhe u shanë?, përfundoi ministrja./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga