LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kontrollorët u zëvendësuan nga turk dhe grekë/ Balluku zbulon se sa u paguan

10 Prill 2021, 16:49, Politikë CNA

Kontrollorët e trafikut ajëror në Rinas gjatë grevës u zëvendësuan nga kontrollorë turk dhe grekë.

Kështu tha ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku teksa kishin rezervë studentë të ekselencës.  Sipas saj, ata për shkak të pandemisë nuk kanë plotësuar orët e nevojshëm të fluturimit për t?u licencuar.

Ajo tregoi se si erdhën në Shqipëri, kontrollorët turqë e grekë, të cilët kontrolluan hapësirën ajrore shqiptare, kur kontrollorët e AlbControll nuk ushtruan përkohësisht detyrën.

?Ne kemi komunikuar nga nata që na u bë e ditur, sepse se kishim menduar kurrë që kontrollorët të grevojnë, sepse është e ndaluar me ligj. Por kemi nxjerrë mësime këtë radhë. Kur ata deklaruan se do të bënin këtë gjë, sigurisht nga drejtuesit e AlbCntroll kanë nisur kontaktet me EruControll, me agjencinë e navigimit ajror, në Maqedoninë e Veriut, Turqisë dhe Greqisë. Maqedonia na është përgjigjur e para, por sigurisht ai u përgjigj drejtorit të AlbControllit se e kishin të vështirë të binin staf. Të dyja vendet u përgjigjen për mbështetje?, u shpreh ministrja.

Balluku tha se për këtë shërbim, kontrollorët e huaj nuk janë paguar me asnjë para.

?Nuk janë paguar, kanë ardhur falas nga agjencia, as do të paguan?, tha Balluku./ CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga