LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shoqërimi i dy gazetarëve në komisariat/ Komisioni Europian: Lërini të bëjnë detyrën pa kërcënime

14 Dhjetor 2020, 15:00, Aktualitet CNA
Shoqërimi i dy gazetarëve në komisariat/ Komisioni Europian:

Protestat për vrasjen e 25 vjeçarit Klodian Rasha nga efektivi i policisë u pasua me shoqërimin e disa protestuesve në komisariat, mes tyre edhe dy gazetarë.

Komisioni Europian ka reaguar duke dënuar shoqërimin e gazetarëve në komisariat. Ka qenë zëdhënësja e Komisionit Europian, Ana Pisonero-Hernandez ajo e cila i kujton Shqipërisë paketën e zgjerimit.

?Paketa e zgjerimit 2020 tregon qartë nevojën për zero tolerancë për kërcënimet dhe intimidimet ndaj gazetarëve dhe mediave në rajon. Eshtë thelbësore që gazetarët në Shqipëri të jenë në gjendje të bëjnë punën e tyre pa  kërcënim dhe pa dhunë, ngacmim dhe frikësim, për të siguruar që qytetarët të kenë akses në të gjithë informacionin e nevojshëm? shkruan Ana Pisonero-Hernandez./CNA.al

 

 

 

Lajmet e fundit nga