Si po i çmonton aleatët Lulzim Basha

24 Shtator 2020, 10:39, Politikë CNA

Kreu i Republikës së re, Lulzim Basha një nga qëllimet e tij kryesore, të shfaqura publikisht, edhe në marrëveshjen e 2017-ës me Ramën, ka qënë çmontimi i partive të vogla, dobësimi i tyre, nëpërmjet përdorimit të disa skenarëve të cilat fillojnë në 2017 dhe po përfundojnë me Kodin e ri Zgjedhor, për të cilin duket qartazi se Lulzim Basha ka dhënë konsensus.

Veprimet e fundit kanë të bëjnë me zhdukjen e aleatëve të Lulzim Bashës, dobësimin sa më të madh të LSI-së, kjo gjoja nëpërmjet hapjes së listave, që në fakt është një mbyllje e tyre.

?S'ta kam unë fajin që firmose marrëveshjen?/ Ping pong deklaratsh mes Ramës e BashësNë 2017 i la pa logo, nuk i lejoi të regjistroheshin në zgjedhje, dhe më pas duke tentuar që t?i çojë drejt eleminimit duke i keqpërdorur, duke i lënë pa profil dhe në marrëveshjen e tij më Ramën, duke i detyruar të pranonin një Kod Zgjedhor, që synon eleminimin e tyre.

Disa nga këto parti të vogla tashmë ekzistojnë vetëm si emra, janë pa elektoral, janë të mpakura, nuk kanë kauza, nuk kanë identitet, pasi shumë prej tyre kanë ikur sa majtas, djathtas. Nuk kanë një profil  të qartë dhe kjo është theksuar sidomos në katër vitet e fundit, në shumicën e partive pranë Lulzim Bashës, të cilat po keqpërdoren prej tij dhe shumica në zgjedhjet e ardhshme nuk do ti kenë më as kryetarët si deputetë apo pjesë e listave fituese.

Disa prej tyre rrezikojnë edhe zhdukjen totale nga skena politike.

Dhe një nga njerëzit që po lufton më shumë për këtë të fundit, është Lulzim Basha, me mbështetje nga Edi Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga