LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Statuti i PD/ Ja tre linjat kryesore

18 Prill 2018, 20:54, Aktualitet CNA
Statuti i PD/ Ja tre linjat kryesore

Në emisionin “Repolitix” të gazetarit Denis Minga, është trajtuar tema: “A do të ndryshojë Statuti i PD?”, ku janë parashtruar tre linjat kryesore në PD lidhur me “Kushtetutën” e brendshme të saj.

I pranishëm në studio, Gent Malok u shpreh se ndryshimet parashikojnë moskandidimin e kryetarit nëse humbet zgjedhjet parlamentare dhe rezultati i marrë është më i ulët se ai paraardhës.

?Në rast të humbjes së zgjedhjeve parlamentare dhe me rënie në rezultatin zgjedhor, nuk mund të rikandidojë?, – tha ai.

Linja tjetër është ajo e përfaqësuar nga Edvin Kulluri e Edith Harxhi, si dhe linja zyrtare e PD.

Ja tre linjat e statutit të PD përpara Këshillit
Propozimi i Genti Malko
1. Kryetari i PDSH në rast të humbjes së zgjedhjeve parlamentare, por që ka rritje mund të rikandidojë me kushtin që të marrë 2/3-at e votave.

2. Në rast të humbjes së zgjedhjeve parlamentare dhe me rënie në rezultatin zgjedhor, nuk mund të rikandidojë.

Propozimi i Edit Harxhit dhe Edvin Kullurit
1. Në rast se partia humbet në zgjedhjet parlamentare më shumë se në zgjedhjet parlamentare paraardhëse, atëherë kryetari i partisë jep dorëheqje të menjëhershme ose shkarkohet menjëherë nga Këshilli Kombëtar.

2. Dorëheqje ose shkarkim i menjëhershëm kërkohet edhe nëse kryetari humbet njëra pas tjetrës zgjedhje parlamentare dhe vendore dhe në asnjë rast i dorëhequri nuk ka të drejtë kandidimi.

Linja zyrtare e PD

1. Në rast të humbjes së zgjedhjeve, kryetari shpall zgjedhjet e reja në parti ku ka të drejtë të kandidojë sërish.

Lajmet e fundit nga