LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha: Ligji për mediat, sulm ndaj portaleve të lajmeve

21 Prill 2016, 17:09, Aktualitet CNA

Ish-Kryeministri Sali Berisha është shprehur se ligji për mediat është një sulm  ndaj portaleve shqiptare të lajmeve. Gjatë fjalës së tij në seancën parlamentare, Berisha përsëriti akuzat se qeveria është duke synuar kontrollin e mediave elektronike, duke shtuar se veprimet janë të një karakteri diktatorial. Në fjalën e tij, ish-shefi i qeverisë shtoi se ligji për TVSH-në është ndryshuar në mënyrë arbitrare. Berisha tha se opozita ka propozuar që një rektor të ishte drejtues i RTSH-së. Ndërkohë ish-shefi i qeverisë hodhi akuza për mospagesa të punonjësve të OSHEE-së në zonën e Elbasanit. Berisha tha se kjo ka çuar në dyfishim të faturave të energjisë elektrike. Lidhur me çështjen e kërcënimit të Emiljano Shullazit ndaj Rektorit Mynyr Koni, Berisha tha se i akuzuari duhet të hetohet dhe të sekuestrohen të gjitha thirrjet telefonike. Në mbyllje të fjalës së tij, Berisha tha se qeveria duhet të rrëzohet me revolucion demokratik dhe mjete paqësore, për t?a hedhur sipas tij në koshin e plehrave të historisë.

?Ftoj qytetarët në një revolucion demokratik dhe me mjete paqësore t?i hedhim sa më parë aty ku e meritojnë, në koshin e plehrave të historisë?, tha ai.

Lajmet e fundit nga