LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbrëmje magjike/ Klubi modest anglez ngjitet në Premier Ligë dhe përfiton shifrën marramendëse

27 Maj 2023, 22:04, Sport CNA

Mbrëmje magjike/ Klubi modest anglez ngjitet në Premier Ligë dhe

Moment historik! Luton do të luajë në edicionin e ardhshëm  në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Koventrin, në finalen e play-off të EFL Championship të shtunën teksa koha e rregullt përfundoi në barazim 1-1. 

Klubi modest, arriti të siguronte për herë të parë në histori biletën për të luajtur në Premier League. Një përrallë e vërtetë për një skuadër nga një qytezë e vogël që siguron ngjitjen në arenën më të rëndësishme të futbollit në nivel klubesh. 

Ai që dënoi Koventrin ishte lojtari i akademisë Dabo i cili gaboi 11-metërshin qe në këtë rast vlen 200 milionë paund të humbura për skuadrën e tij që do të shkojnë në llogarinë e Luton si shpërblim për ngjitjen në Premier League. 

Luton do t’i luaj ndeshjet në një stadium si “Kenilwërth Road” që 10 vite më parë priste ndeshje amatore. 

Lajmet e fundit nga