LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

I nxehti afrikan rikthehet nesër/ Parashikimi i motit për sot dhe nesër

16 Gusht 2022, 08:04, Sociale CNA

I nxehti afrikan rikthehet nesër/ Parashikimi i motit për sot dhe

Orët e para të ditës sjellin dominim të kthjellimeve në një pjesë të mirë të ultësirës perëndimore, ndërsa në zonat malore parashikohet të ketë kalime vranësirash.

Pritet që në orët vijuese gradualisht të kemi shtim të vranësirave, ku në zonat veri-veriperëndimore do të jenë më të theksuara duke krijuar mundësi për reshje të pakta shiu.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 9°C deri në 33°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe herë pas here e fortë në det duke arritur shpejtësinë 40 km/h nga drejtimi verior- veriperëndimor, për pasojë në brigjet detare do të krijohet dallgëzim mbi 2 ballë.

Ndërsa nesër me 17 gusht 2022, sipas MeteoAlb, vendi ynë gradualisht do të jetë në periferi të valëve të të nxehtit afrikan me epiqendër në brigjet greke, kjo do të bëjë që pjesa më e madhe e territorit të jetë në ndikimin e motit të kthjellët dhe vranësirave të lehta e kalimtare.

Më të dukshme vranësirat paraqiten gjatë orëve të pasdites dhe natës.

Po ashtu, lagështira e lartë në ajër do të bëjë që i nxehti të ndihet shumë në disa zona të ultësirës perëndimore.

Temperaturat e ajrit do të rriten ndjeshëm në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 11°C deri në 35°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga