LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mjeshtri i madh i humorit feston ditëlindjen/ Sa vjeç mbush aktori i njohur Agron Llakaj

24 Prill 2024, 12:49, Kulturë CNA
Mjeshtri i madh i humorit feston ditëlindjen/ Sa vjeç mbush aktori i
Aktori Agron Llakaj

Aktori i njohur dhe shumë i dashur i humorit, Agron Llakaj feston sot 64-vjetorin e lindjes.

Llakaj është një nga aktorët që ka dhuruar kontribute shumë të mëdha për artin në Shqipëri duke sjellë të qeshura pafund në shtëpitë e çdo shqiptari.

Fillimet artistike i ka në shtëpinë e kulturës së Memaliajt nga viti 1978 deri në 1987, si këngëtar dhe parodist.

Më vonë u bë i njohur në zhanrin e imitimit, zakonisht duke imituar komentatorët e futbollit dhe folësit e lajmeve po aq sa edhe emra të mirënjohur nga ekrani dhe humori.

Ai njihet për imitimin e personaliteteve politike si Sali Berisha, Alfred Moisiu, Rexhep Mejdani, e shume personazhe te tjere.

Llakaj ka një galeri të pasur të personazheve me humor, si Xha Temja, Aneja, Jorgaq fotografi, Sul agjenti, Fiqo, Visho, e të tjerë.

Ai u dekorua në 2010 nga Presidenti Bamir Topi, me titullin "Mjeshtër i Madh"./ CNA

Lajmet e fundit nga