LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shirat e dendur sjellin përmbytje vdekjeprurëse dhe rrëshqitje të dherave në veriperëndim të Kinës

14 Gusht 2023, 08:22, Kosova & Bota CNA

Shirat e dendur sjellin përmbytje vdekjeprurëse dhe rrëshqitje

Të paktën 21 persona kanë vdekur dhe gjashtë të tjerë rezultojnë të zhdukur pas përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut në periferi të qytetit Xi'an të Kinës veriperëndimore.

Fatkeqësia natyrore, e cila ndodhi në një fshat malor, shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike duke prekur 900 familje dhe dëmtuar rrugë, ura dhe infrastrukturë komunikimi, sipas Byrosë së Menaxhimit të Emergjencave të Qytetit Xi'an.

Disa pjesë të Kinës kanë shënuar temperatura të larta rekord dhe përmbytje vdekjeprurëse në javët e fundit, me ekspertë që e lidhin motin ekstrem në mbarë botën me ndryshimet klimatike.

Gati 1,000 punëtorë shpëtimi u vendosën në fshatin Ëeiziping të Xi'an pas rrëshqitjes së dheut dhe përmbytjeve, me 186 persona të evakuuar dhe përpjekjet e ndihmës në vazhdim që nga mbrëmja e së dielës, thanë autoritetet.

Një pronar restoranti në fshat tha për median shtetërore Cover Neës se një rrjedhë masive balte dhe mbeturinash u rrëzua në shpatin e kodrës në orët e vona të së premtes, duke fshirë dy ndërtesa.

Fshati, i vendosur në një luginë piktoreske lumi në malet Qinling, ka restorante të shumta familjare që ofrojnë ushqime fermash për turistët, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua.

Fatkeqësia vjen pas përmbytjeve të mëdha në anën tjetër të vendit në Kinën verilindore, e cila u godit nga shirat rekord nga tajfunet rajonale që filluan nga fundi i muajit të kaluar.

Përmbytjet vranë të paktën 29 persona në provincën Hebei dhe 33 në kryeqytetin Pekin, sipas autoriteteve lokale.

14 persona të tjerë u raportuan të vdekur në qytetin Shulan në provincën Jilin, ndërsa shirat u zhvendosën drejt veriut, duke përmbytur tokat bujqësore në zonën e prodhimit të grurit të vendit.

Më shumë se 1.5 milionë njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre në Hebei, sipas mediave shtetërore, duke përfshirë ata që duhej të largoheshin nga "zonat e përcaktuara të depozitimit të përmbytjeve", të cilat u përmbytën pasi autoritetet e kontrollit të përmbytjeve lëshuan ujëra të mbyllura.

Përmbytjet dëmtuan ose shkatërruan gati 200,000 shtëpi, me dëmin e përgjithshëm nga fatkeqësia që pritet të kushtojë më shumë se 13 miliardë dollarë, thanë autoritetet provinciale javën e kaluar.

Autoritetet thanë se synonin që të zhvendosurit të ktheheshin në shtëpitë e tyre deri në muajin e ardhshëm.

Tre persona vdiqën dhe dy të tjerë u plagosën në provincën Hunan të dielën pasi erërat e forta shkaktuan shembjen e një shtëpie në fshatin Leyu, qarku Hengnan. Shtatë persona ishin strehuar nga shirat e dendur në shtëpinë kur ajo u shemb, sipas Radios Kombëtare të Kinës./ CNA

Lajmet e fundit nga