LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pasojat e luftës/ Rusisë po i zhduket turizmi

1 Mars 2023, 14:33, Kosova & Bota CNA

Pasojat e luftës/ Rusisë po i zhduket turizmi

Një vend me 141 milionë banorë, me hapësira dhe resurse pa fund, vuan pasojat e një konflikti rajonal në dukje, por me pasoja globale, fale politikave të gabuara nga liderët e saj.

Sipas Shoqatës së Operatorëve Turistikë të Rusisë (Ator), në vitin 2022, vendin e vizituan pak më shumë se 200,000 turistë të huaj!

Gjermanët, janë europianët më të shumtë që vizituan Rusinë, 25,400 vizitorë. Turqia, tregu i dytë, me 22,600 vizitorë.  I treti është Irani, me 14,600 vizitorë. Kinezët, të cilët ishin turistët më të shumtë në të kaluarën, janë zhdukur plotësisht nga radarët.

"Arsyet e rënies së turizmit hyrës rus janë të dukshme: hapësira e mbyllur ajrore midis Rusisë dhe shumicës dërrmuese të vendeve europiane, si dhe pamundësia e përdorimit të kartave Visa dhe Mastercard", shpjegoi shoqata në një deklaratë. (Në vitin 2019, kjo shifër ishte 5 milionë vizitorë, e papërfillshme në raport me mundësitë)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga