LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shpërthim i fuqishëm në bazën që strehon milicinë proiraniane në Irak

2024-04-20 13:51:00, Kosova & Bota CNA
Shpërthim i fuqishëm në bazën që strehon milicinë
Baza ushtarake iraniane në Irak

Një bazë ushtarake në Irak që strehonte milici proiraniane është dëmtuar nga një shpërthim, ku ka ngelur i vrarë një person dhe janë plagosur tetë të tjerë. 

Ushtria e Irakut nuk raportoi asnjë dron ose avion luftarak në zonë para ose gjatë shpërthimit, dhe SHBA tha se nuk ishte e përfshirë. Ende nuk është akuzuar zyrtarisht Izraeli për këtë sulm. 

Konfrontimi i gjatë midis vendeve rivale ka kaluar në një fazë të re, me një sulm të supozuar izraelit të kryer pranë qytetit iranian të Isfahanit herët të premten në mëngjes.

Sulmi ishte një përgjigje e dukshme ndaj një sulmi të madh me dron dhe raketë që Teherani nisi ndaj Izraelit gjashtë ditë më parë.

Veprimi iranian ishte në hakmarrje për një sulm të mëparshëm ndaj komandantëve të lartë ushtarakë iranianë në kryeqytetin sirian Damask, që besohet gjerësisht se ishte kryer nga Izraeli.

Ndërsa konflikti ende nuk është përhapur gjerësisht, ministri i Jashtëm iranian ka paralajmëruar se Irani do të japë një përgjigje "maksimale" nëse Izraeli fillon sulme të rëndësishme ndaj interesave të tij./CNA 

Lajmet e fundit nga