LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Miratohet në SHBA projektligji që ndalon TikTok

2024-04-21 09:47:00, Kosova & Bota CNA
Miratohet në SHBA projektligji që ndalon TikTok
Foto ilustruese

Dhoma e Përfaqësuesve miratoi me shumicë dërrmuese një projekt-ligj që do të ndalonte TikTok në Shtetet e Bashkuara nëse pronari i tij kinez nuk e shet atë.

Projektligji i TikTok u miratua me 360 vota pro dhe 58 kundër.

Brenda projektligjit të sanksioneve prej 184 faqesh është një dispozitë që detyron kompaninë mëmë kineze të TikTok, ByteDance, t'i shesë aksionet e saj në platformën popullore të videove një entiteti me bazë në SHBA brenda një viti ose do të përballet me një ndalim.

Në mënyrë të veçantë, i jep ByteDance nëntë muaj për të hequr dorë dhe i jep kryetarit mundësinë për të zgjedhur një zgjatje tre mujore.

Rreth 150 milionë amerikanë janë në TikTok dhe ka një frikë për rritje midis ligjvënësve për ndikimin që pronarët e tij kinezë kanë në kompani. Ligjvënësit kanë shprehur shqetësime për sigurinë kombëtare dhe privatësinë e të dhënave me TikTok. Mbështetësit e aplikacionit të rrjeteve sociale kanë vënë në pikëpyetje kushtetutshmërinë e kufizimit të të drejtave të fjalës së lirë të amerikanëve.

Në muajt e fundit, TikTok ka bërë tituj për promovimin e Osama bin Ladenit dhe nxitjen e përdoruesve të rinj që të mbytin njëri-tjetrin.

Përpara miratimit të projektligjit, TikTok kishte lëshuar një deklaratë duke e quajtur atë shkelje të të drejtave të lirisë së fjalës, dhe CEO i kompanisë gjithashtu u kishte bërë thirrje përdoruesve amerikanë që menjëherë të bëjnë fushatë për të ndaluar projektligjin./CNA 

Lajmet e fundit nga