LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Four years since the terrible fire/ It is revealed when Notre Dame Cathedral will be reopened

2023-04-01 20:30:00, Kosova & Bota CNA
Four years since the terrible fire/ It is revealed when Notre Dame Cathedral
Notre Dame Cathedral, Paris

Next month marks an important step in the reconstruction of Paris' Notre Dame Cathedral, which was badly damaged by fire four years ago. Voice of America correspondent Lisa Bryant reports from the French city of Brie, where construction is underway on the cathedral's new spire, that officials hope to have it open by the end of the year.

Mbi 20 mjeshtra, qindra orë punë dhe mijëra pemë, për të ndërtuar vetëm bazën ku do të mbështetet maja e re katedrales. Baza duhet të përfundojë deri më 15 prill, me rastin e 4-vjetorit të zjarrit shkatërrues. Deri nga fundi i vitit pritet që të vihet në vend edhe maja e katedrales. Zëri i Amerikës bisedoi me Eric Van Berkel, një prej marangozëve.
“Kjo është një pjesë e madhe e strukturës që mban peshën e punimeve me dru. Është baza ku vëndoset maja”.

Ashtu si marangozët e tjerë këtu, Van Berkel ka punuar më parë në monumente historike. Por ky projekt është ndryshe.
“Jam mirënjohës për këtë mundësi vërtet të jashtëzakonshme. Është një mundësi që të jepet një herë në jetë”.

Zjarri në katedralen mesjetare katolike tronditi botën. Për shumë besimtarë të të gjitha feve, ishte një tragjedi. Rindërtimi është gjithashtu shumë simbolik, thotë për Zërin e Amerikës Gjenerali Jean-Luis Georfelin i cili drejton përpjekjet e rindërtimit të katedrales.

“Në vitin 2024 do të kemi dy ngjarje të mëdha në Francë. Organizimi i Lojërave Olimpike në verë, dhe rihapja e katedrales pesë vjet pas zjarrit. Unë thellësisht mendoj se reputacioni i Francës është në provë”.
Zejtarë në Francë dhe madje edhe Gjermani po punojnë për të realizuar këtë mision. Tani për tani, vizitorët mund ta shohin katedralen nga jashtë dhe artefaktet e saj në ekspozita të veçanta.

The reconstruction of the spire of the cathedral went through a heated debate. Should France choose to copy the elegant 19th-century work of French architect Eugene Viollet-le-Duc? Or should it build something entirely new? The authorities chose the first option.
The former principal architect of Notre Dame Cathedral, Benjamin Mouton, explains why.

"If we don't rebuild it as it was, we would destroy the architectural unity of the monument and the authenticity of the cathedral. Because authenticity is not only material but also spiritual. Here we have both."
The reopening of Notre Dame Cathedral is being awaited by the whole world. But for these carpenters, it will mark the end of an extremely unusual several-year adventure./VOA

Lajmet e fundit nga