LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ukraine accuses the leader of the Orthodox Church of pro-Russian positions

2023-04-01 17:05:00, Kosova & Bota CNA

Ukraine accuses the leader of the Orthodox Church of pro-Russian positions

Ukraine's top security agency notified a senior Orthodox priest on Saturday that he allegedly justified Russian aggression, seeking house arrest at a time of tension between the Ukrainian government and the Ukrainian Orthodox Church.

Metropolitan Pavel, the abbot of the Kyiv-Pechersk Lavra monastery – Ukraine's holiest Orthodox site – has challenged the Ukrainian authorities' order to release the property. Earlier in the week, he cursed Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, threatening him with hell.

Gjatë një seance gjyqësore në kryeqytetin ukrainas, mitropoliti hodhi poshtë pretendimin e Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës (SBU) se ai e justifikonte dhe e falte pushtimin rus të Ukrainës. Pavel i cilësoi akuzat kundër tij si të nxitura politikisht.

Agjentët e SBU-së bastisën rezidencën e tij dhe më pas prokurorët i kërkuan gjykatës të japë urdhër për arrest shtëpiak përderisa zhvillohen hetimet.

Murgjit në manastir i përkasin Kishës ukrainase Ortodokse (KUO), e cila është akuzuar se ka lidhje me Rusinë. Mosmarrëveshja rreth pronës, të njohur edhe si Manastiri i Shpellës së Shenjtë, është pjesë e një konflikti më të gjerë fetar që është zhvilluar paralelisht me luftën.
Qeveria ukrainase ka kritikuar KUO-në për lidhjet e saj historike me Kishën Ortodokse Ruse, udhëheqësi i së cilës, Patriarku Kirill, e ka mbështetur presidentin rus Vladimir Putin për pushtimin e Ukrainës.

KUO-ja ka këmbëngulur se është besnike ndaj Ukrainës dhe që nga fillimi e ka dënuar pushtimin rus. Kisha e shpalli pavarësinë e saj nga Moska.

Por, agjencitë ukrainase të sigurisë kanë pohuar se disa njerëz brenda KUO-së kanë mbajtur lidhje të ngushta me Moskën.

Shumë vende të shenjta të kishës janë bastisur dhe më vonë janë publikuar fotografi të pasaportave ruse dhe fletushkave me mesazhe nga patriarku i Moskës si dëshmi se disa zyrtarë të kishës kanë qëndruar besnikë ndaj Rusisë.

Manastiri Kyiv-Pechersk Lavra është nën pronësi të qeverisë ukrainase dhe agjencia që e mbikëqyr atë i njoftoi murgjit se po vinte fundi i qirasë dhe ata kishin kohë deri të mërkurën të largoheshin nga vendi.

Metropolitan Pavel told the faithful on Wednesday that the monks would not leave and that they are awaiting the outcome of a lawsuit the Church has filed in a Kiev court over the matter.
The government claims the monks violated the lease agreement by making changes to the historic site and committing other technical violations. The monks opposed this claim, calling it a "pretext".

Many members of the Orthodox community in Ukraine have severed their ties with the KUO and switched to the rival Orthodox Church of Ukraine (KOU), which was formally recognized by the Ecumenical Patriarch of Constantinople more than four years ago./ REL

Lajmet e fundit nga