LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Police fine businesses?/ Denunciation: For constructions without permission, they receive up to 200 thousand euros

2023-02-23 20:11:00, Denoncim CNA
Police fine businesses?/ Denunciation: For constructions without permission,
Illustrative photo

A strong denunciation was made this evening by the chairman of the Democratic Party, Sali Berisha.

During a meeting with the heads of DP departments, Berisha showed how the police are fining businesses in the construction field.

According to him, businesses pay a fine of up to 200,000 euros to the police for a building without a permit.

“Unë njoh shumicën dhe prapa jush shoh problematikat e tmerrshme me të cilën përballet sot, sektori juaj, kudo. Këto problematika kanë nevojë për një përgjigje emergjente. Secili nga ju krahas programit afatmesëm afatgjatë duhet të ketë paketën e emergjencës, sepse Shqipëria absolutisht në çdo fushë po rrënohet.

Para 2 vitesh një studim i Bankës Botërore tregonte se Shqipëria zinte vendin e tretë në botë për ryshfetin. Ju garantoj që sot duhet të jetë vendi i parë me distancë. Ju nuk mund të imagjinoni se për çdo ndërtim pa leje i paguhet gjoba policisë, që shkon në 100, 200 mijë sipas ndërtimit. I paguhet tatimeve, i paguhen taksave. Shqiptarët janë në një sistem gjobëvënie të tmerrshme”, theksoi kryedemokrati./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga