LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Paralajmëron Malaj/ Nëse inflacioni rritet më shumë se pagat, vendi shkon në krizë

31 Mars 2023, 17:12, Ekonomi CNA

Paralajmëron Malaj/ Nëse inflacioni rritet më shumë se

Eksperti i ekonomisë, Arben Malaj ka folur për deklaratat e kryeministrit Edi Rama për rritjen e pagave dhe bonusin për pensionistët duke shpjeguar efektin real të kësaj rritjeje.

Sipas Malajt, problemi qëndron te aspekti ekonomik.

Ai u shprehur se në qoftë se do të rrisë pagat do të rritet dhe inflacioni.

Malaj thekson se nëse inflacioni rritet më shumë se rritja e pagave atëherë vendi do të shkojë në krizë.

“Rritja e pagave dhe pensionve nëse bëhet jashtë logjikës ekonomike nga ethet elektorale mundet që rritja e saj të rrisë koston e biznesit dhe rritja e kostos së biznesit ulet prodhimi dhe nga ana tjetër ulet prodhimi dhe nga ana tjetër rritet kërkesa se u rritën pagat. Dhe kjo krijon një spirale inflacioniste. Rriten pagat në një masë të caktuar rritet më shumë se pagat inflacioni dhe vendi shkon në krizë”, u shpreh Malaj./CNA

Lajmet e fundit nga