LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rezultati në Tiranë nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot/ Sa vota marrin socialistët dhe sa koalicioni Berisha-Meta

28 Dhjetor 2022, 11:18, Aktualitet CNA

Rezultati në Tiranë nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot/ Sa

Analisti Eduart Zaloshnja ka zhvilluar një sondazh në territorin e Bashkisë së Tiranës në lidhje me zgjedhjet vendore.

Tirana për dy dekada ka shërbyer edhe si një barometër elektoral për gjithë Shqipërinë.

Nga sondazhi rezultoi se kuotat elektorale të mazhorancës kanë mbetur pothuaj njësoj si ato të prillit 2021. Mbi gjysma e atyre që janë të vendosur qysh sot për të votuar në zgjedhje parlamentare, votën e tyre ia japin PS+PSD.

Ndërsa risia e këtij viti është ndarja e kuotës së PD-së mes dy fraksioneve, atij të Berishës dhe të Alibeajt.

Fraksioni i këtij të fundit merr sot vota sa çereku i fraksionit të Berishës, duke e bërë kështu një faktor të rëndësishëm elektoral në balancën e madhe mes partive ashtu si dikur LSI-ja, kur u nda nga PS-ja.

Mbetet të shihet nëse fraksioni i Alibeajt do të garojë në garat e ardhshme elektorale si një subjekt elektoral më vete, apo nën ombrellën e Berishës.

Rezultati në Tiranë nëse zgjedhjet do të mbaheshin sot/ Sa

Lajmet e fundit nga