LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

60 milionë euro për depozitimin e dherave në landfillin e Tiranës/ Gazetari zbulon shkeljet

21 Dhjetor 2023, 23:08, Aktualitet CNA

60 milionë euro për depozitimin e dherave në landfillin e

Gazetari Elvi Fundo, gjatë fjalës së tij në emisionin "Të Paekspozuarit" me Ylli Rakipin ka folur për aferën e shekullit atë të inceneratorëve ku është përqëndruar tek depozitimi i dherave në landfillin e Tiranës.

Gazetari zbuloi se në total janë dhënë 60 milionë euro nga biznesi privat për dherat.

Ai zbuloi shkeljet duke deklaruar se për depozitimin e dherave në pjesën më të madhe nuk ka patur fatura, por janë dhënë dhe me klering në këmbim të apartamenteve.

“Janë 60 milionë euro të dhëna nga biznesi privat për landfillin Tiranës është një shumë e dhënë nga qytetarët.

Për një pjesë të madhe të dherave nuk janë dhënë faturat,  janë dhënë dhe me klering, ti çon dherat dhe merr apartamente. Shuma totale e dherave shkon afërsisht 60 milionë euro”, tha Fundo.

Më tej gazetari u shpreh se, sipas të dhënave dosja për inceneratorin e Tiranës sot ka 13 fraksione ndryshe nga Elbasani që ka tre, Arben Ahmetajn, Damian Gjiknurin dhe Nasif Naçon.

Gazetari thekson se çështja e mashtrimit është e saktë dhe për këto ka letërporosi në Zvicër dhe Bullgari.

“Tirana sot sipas të dhënave ka 13 fraksione. Nëse për Elbasanin ka tre , Arben Ahemtaj, Gjiknurin dhe Nasif Naçon.

Tirana ka 13 fraksione. Më rezulton se çështja e mashtrimit është e saktë. Ka letërporosi në Zvicër dhe Bullgari”, tha Fundo./ CNA

Lajmet e fundit nga