LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Supermeni” i Lulzim Bashës shënon “autogol”

21 Prill 2022, 08:49, Politikë CNA
“Supermeni” i Lulzim Bashës shënon “autogol”

Deputeti Enkelejd Alibeaj, ?supermeni? të cilit Lulzim Basha i dha pesë detyra, ka mbajtur një qëndrim në lidhje me zgjedhjen e presidentit të ri.

Në një prononcim për mediat, Alibeaj, tha procesi i zgjedhjes së presidentit është një proces i rëndësishëm dhe se nuk mund të zhvillohet me ?zarfe sekrete?, por gjithashtu shtoi se ?opozita duhet të përballet, dhe nuk mund të ikë me bishtin ndër shalë?.

?Edi Rama nuk e ka të drejtën e zgjedhjes së Presidentit.

74 mandate mori nga masakra zgjedhore e 2021. Por, katër deputetë të vet nuk përfaqësojnë më zërin e qytetarëve. Dy janë në qeli dhe dy non-grata, nga SHBA.

Edhe në këtë aspekt është i deligjitimuar të zgjedhë Presidentin.

Duhet të jetë Presidenti i shqiptarëve.

Nuk mund të zgjidhet i futur në zarfe, është e turpshme dhe qesharake.

Ka vetëm dy rrugë, njëra të shmangemi me bishtin ndër shallë. Kjo është e turpshme nuk mund të ndodhë. Duhet të përballemi, jo duke ikur, por duke ia grisur fasadën?-tha Alibeaj.

Por, në fakt kjo deklaratë, është një ?autogol? i ?supermenit? të Lulzim Bashës, pas ikja me ?bishtin ndër shalë?, është pikërisht ajo që kanë bërë, Lulzim Basha dhe servilët që i rrinin nga pas, në gati tetë vite.

Lulzim Basha, ?supermeni? i tij & Co, kanë ?ikur me bishtin ndër shalë?, në shumicën e përballjeve politike, duke iu shkaktuar demokratëve në tetë vite humbje katastrofike.

Lulzim Basha braktisi Kuvendin pas një proteste në shkurt të vitit 2019, duke lënë demokratët të papërfaqësuar në parlament, dhe duke i ?dhuruar? Edi Ramës një mazhorancë kushtetuese, por ?supermeni? i tij nuk tha asnjë fjalë.

Më tej, vijoi ?çmenduria? politike, me bojkotin e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit 2019, dhe sërish Alibeaj nuk tha asnjë fjalë. Por, ikën me bishtin ndër shalë, bojkotuan zgjedhjet, dhe i dhuruan në tavolinë Edi Ramës 61 bashki.

Dhe tani, meqë Lulzim Basha e bëri ?supermen? duke i dhënë pesë detyra, Alibeaj qenka ?trimëruar? dhe nuk do të ikë me bishtin ndër shalë. Por, do marrë pjesë në procesin qesharak të zgjedhjes së Presidentit, që po zhvillon kryeministri Edi Rama./CNA.al

?Çmendet supermeni? i selisë së bravave/ Që të ikë Luli, duhet të ikë Saliu

?Supermeni? i Bashës kapet mat/ Mediat e Ramës marrin në mbrojtje Alibeajn

“Supermeni” në panik/ Fshihet nga demokratët

Lajmet e fundit nga