LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Putin si Hitleri/ Ambasadori i Ukrainës në OKB: Sot na takon të shpëtojmë brezat e ardhshëm

2 Mars 2022, 17:22, Kosova & Bota CNA

Ambasadori i Ukrainës në OKB, Sergiy Kyslytsya, ka krahasuar liderin rus Vladimir Putin me Hitlerin, sipas The Guardian.

Duke folur në OKB, ai tha se pushtimi rus i Ukrainës ka për qëllim “të privojë Ukrainën nga e drejta për të ekzistuar”.

Ata kanë ardhur për të zgjidhur çështjen e Ukrainës“, tha ai. Kyslytsya shtoi: “Më shumë se 80 vjet më parë, një tjetër diktator u përpoq të zgjidhte përfundimisht çështjen e një populli tjetër. Ai dështoi kur bota u përgjigj në një mënyrë të vendosur dhe të bashkuar.

Sergiy Kyslytsya u bëri thirrje vendeve anëtare që të ngrihen për të ndaluar Rusinë . ?Brezi ynë është brezi që paraardhësit tanë menduan të shpëtonte nga plaga e luftës. Kjo është arsyeja pse paraardhësit tanë krijuan Kombet e Bashkuara.E megjithatë sot, na takon ne të shpëtojmë brezat e ardhshëm?, tha ai./CNA.al

Lajmet e fundit nga