LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali i Portit/ A i bënte Grida Duma thirrje Ramës në emër të ‘kunatit’?

5 Janar 2022, 14:26, Politikë CNA

Në 6 maj të 2021, Grida Duma ido ti bënte thirrje Edi Ramës që të thërriste edhe opozitën në projektin e Portit të Durrësit.

a sjellë sot me fakte se si pas projektit 2 miliardë dollar për ndërtimin e Portit të Durrësit, fshihet kunati i Lulzim Bashës, Erion Isufi dhe jo një kompani arabe siç thuhej.

Ky skandal ishte paralajmëruar në fakt që më herët. Ka qenë Grida Duma, krahu i djathtë i Lulzim Bashës, e cila në një dalje të saj mediatike përçoi mesazhin se mes kreut të PD dhe Ramës po firmosej një pazar i madh ekonomik.

Grida e justifikonte këtë thirrje, duke e krahasuar portin e Durrësit me Kodin Elektoral.

?Porti i Durrësit për shembull është projekt nacional, nuk mund ta marrësh vetë ti. Në kushtet që e di që real opozita është në rrugë, edhe mund të presësh, siç u ule për kodin elektoral.

Për portin e Durrësit është shumë e madhe se ka të bëjë me pronën publike, koncesionet, pse nuk e thërret opozitën të jetë konstruktive në këtë gjë??, do të thoshte Duma gjatë një interviste televizive.

Por tani muaj më vonë, kur kanë dalë në publik dokumente komprometuese, pasi kunati i Lulzim Bashës, Erjon Isufi është bashkëpunëtor në ndërtimin e Portit të Durrësit, duket se edhe thirrjet e Gridës në muajin Maj kanë pasur një qëllim të caktuar.

Dhe natyrshëm lind pyetja: A po i bënte Grida Duma thirrje Edi Ramës në emër të ?kunatit? për ta bërë pjesë të projektit të Portit të Durrësit?/ Syri

Lajmet e fundit nga