LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Helmimi i qindra banorëve në Krujë/ Reagon prokuroria

27 Tetor 2021, 09:14, Aktualitet CNA
Helmimi i qindra banorëve në Krujë/ Reagon prokuroria

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë, ka reaguar në lidhje me helminin e rreth 500 banorëve të këtij qyteti.

Në një deklaratë për mediat, prokuroria bën të ditur se në bashkëpunim me shërbimet e Policisë së Shtetit, ka nisur hetimet për veprën penale ?Ndotja e ajrit, e ujërave dhe e tokës? në lidhje me helmimin e qytetarëve.

Helmimi dyshohet se ka ardhur nga uji i pijshëm, pasi ka pasur prezencë të amoniakut. Sipas prokurorisë, është urdhëruar kryerja e akteve të ekspertimit mjeko-ligjor për të përcaktuar se cili ka qenë shkaku i helmimit të banorëve.

?Në lidhje me ngjarjen e datës 25.10.2021, ku pranë Spitalit ?Stefan Gjoni? të qytetit të Krujës janë paraqitur me shenja helmimi një numër i konsiderueshëm banorësh të këtij qyteti, duke qenë se kjo ngjarje paraqet interes për opinionin publik, bazuar në ligjin nr. 119/2014 ?Për të drejtën e informimit?

JU INFORMOJMË SE:

Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Krujë, në bashkëpunim me shërbimet e Policisë së Shtetit, në lidhje me këtë ngjarje ka nisur kryesisht hetimet për veprën penale ?Ndotja e ajrit, e ujërave dhe e tokës? me pasojë dëmtimin e shëndetit të personave, e parashikuar nga neni 201 pg. 3, i Kodit Penal.
Hetimet në lidhje me këtë ngjarje janë duke u kryer në drejtim të zbulimit të shkaqeve që kanë çuar në helmimin e banorëve, si dhe individualizimin e përgjegjësive penale për personat përgjegjës.

Për këtë qëllim, është urdhëruar kryerja e akteve të ekspertimit mjeko ? ligjor për të përcaktuar se cili ka qenë shkaku i helmimit të banorëve. Janë duke u kryer hetime në drejtim të analizave fiziko-kimike dhe bakteriale të ujit të pijshëm që furnizon qytetin e Krujës, si dhe veprime të tjera hetimore për zbardhjen e të gjitha rrethanave në lidhje me këtë ngjarje.

Aktualisht jemi në pritje të përgjigjeve të akteve të ekspertimit si më sipër.?-thuhet në njoftim./CNA.al

Lajmet e fundit nga