LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Çmendet" Meta/ Fundosa LSI, ia arrita qëllimit

27 Prill 2021, 12:36, Politikë CNA
"Çmendet" Meta/ Fundosa LSI, ia arrita qëllimit

Pas 48 orësh Presidenti Ilir Meta është bërë i gjallë. Shkrirja e LSI-së, duket se ka qenë qëllimi i tij. Kështu la të kuptohet, ndërsa foli për procesin zgjedhor.

Sa i përket dorëheqjes së premtuar, Meta tregoi se ende nuk e ka burrërinë për të bërë një gjest të tillë.

Në të njëjtën kohë ai vërtetoi se nuk e ka për asgjë të gënjejë, duke përdorur institucionin e Presidencës por edhe Kushtetutën.

Meta i para 25 Prillit, nuk do të pranonte zgjedhjet dhe fitoren e Edi Ramës.

Por pas këtij procesi ai ka pranuar se shpk e tij falimentoi dhe se Edi Rama, po merr një mandat të tretë.

?Më 25 Prill, ju e shprehët me votë vullnetin për të zgjedhur përfaqësuesit tuaj në Kuvendin e Shqipërisë.

Në këto momente është tepër e rëndësishme, që ky proces të përmbyllet qetësisht dhe që çdo votë, nga Vermoshi në Konispol, të numërohet dhe të administrohet sipas ligjit. Deri në shpalljen e rezultatit përfundimtar, partitë politike dhe përfaqësuesit e tyre duhet të dëshmojnë maturi dhe qetësi?, ka thënë Meta.

Ndër të tjera ai shokon me deklaratën, kur thotë se ia ka arritur qëllimit.

Cili ka qenë qëllimi i Metës, çuarja e LSI ?së për skrap, mbetja në opozitë apo tregimi i fytyrës së tij të vërtetë?

?Sfida ime madhore, sidomos këto dy vitet e fundit, ka qenë që Sovrani të shprehë i lirë vullnetin e tij dhe që Shqipëria të rikthehet në shinat e Kushtetutës, të parlamentarizmit dhe në normalitet politik.

Edhe pse i vetëm përballë të gjithë institucioneve të kapura, ja arrita, që 25 Prilli të ishte një ditë e qetë, paqësore, pa skena dhune dhe me pjesëmarrjen tuaj masive për të ushtruar të drejtën e votës.

Ndonëse dukej një sfidë e pamundur jam i lumtur, që 25 Prilli mund t?i shërbejë demokracisë dhe stabilitetit të vendit. Tani është koha për të përmbyllur me qetësi dhe në respekt të ligjit procesin zgjedhor dhe më pas të gjithë të reflektojnë deri në shtator, kur krijohen institucionet e reja, që burojnë nga vota e 25 Prillit?, është shprehur Meta sot./CNA.al

Lajmet e fundit nga