LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Kërcënon Meta

15 Prill 2021, 12:26, Politikë CNA
Zgjedhjet e 25 Prillit/ Kërcënon Meta

Presidenti Ilir Meta gjatë një konference për mediat është shprehur  se  në Shqipëri çdo kush mund të pajiset  me leje qëndrimi edhe pse mund të jetë në kërkim ndërkombëtar.

Meta u bën thirrje të gjithë punonjësve të administratës që të mos guxojnë të shkojnë në votime me dokumente të falsifikuara pasi i pret burgu.

“Përpara zgjedhjeve kam shqetësimin se krimi zgjedhor në Shqipëri ka bashkëpuno  dhe autorë të niveleve  më të larta dhe votimi i një personi disa herë me ID të vjedhura duke votuar edhe në emër t emigrantëve që nuk vijnë në Shqipëri.

U bëjë thirrje të gjithë nëpunësve dhe zyrtarëve të shtetit të kenë kujdes dhe të mos u shkojnë në mendje të shkojnë në qendrat e votimit me ID të rreme apo të vjedhura duke përdorur dokumente të zgjedhësve të tjerë. Kushdo që do guxojë do mbajë përgjegjësi guxon.

Këto veprimtari të paligjshme cenojnë integritetin e zgjedhjeve. Një vend pune nuk vlen kurrë sa e ardhmja e Shqipërisë dhe e ardhmja e saj europaine. Kush falsifikon dhe të prek votën do të ketë vendin e burg, të mos ndihen të intimiduar, presidenti është në monitorim të detyrës se si reagojnë institucionet shtetërore“,u shpreh Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga