LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali me lobimet ruse/ SHBA i “tërheq veshin” Bashës?

6 Mars 2019, 13:31, Aktualitet CNA

Rreth fundit të vitit të kaluar, kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u përfshi në një skandal, i cili bëri jo pak bujë si në mediat vendase, ashtu edhe në ato jashtë vendit. Në muajin nëntor të vitit të shkuar, agjencia e lajmeve BIRN publikoi një material të plotë mbi fondet që PD kishte paguar për të siguruar mbështetje në administratën e lartë amerikane.

Ndërsa, pak kohë më parë revista investigative amerikane ?Mother Jones? publikoi një investigim të plotë për financimin me 675 mijë dollarë nga PD për kompaninë Muzin, me firmën dhe negocimin personal të Lulzim Bashës, për të siguruar mbështetje në SHBA.

Ndërkohë, dje dhe sot mediat kanë raportuar se në prokurori  kanë ardhur nga SHBA-të, dy letërporositë që kanë lidhje me lobimet ruse të kreut të PD  Lulzim Basha. Për foton e Bashës me Trump dhe financimet nga off-shoret, nga ?Binnitta Trade LP?.

Nga ana tjetër, sot zv.ambasadorja amerikane në Tiranë, Leyla Moses-Ones ka ?zbarkuar? në selinë blu, ku ka zhvilluar një takim me kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Informacionet nga PD-ja dolen se vizita e zv.ambasadores së SHBA vjen për shkak të situatës politike, por mos vallë takimi i zhvilluar ka të bëjë me letërporositë?

Mos thelbi i takimit kanë qënë letrat e ardhura nga SHBA për ta vënë në dijeni kreun e PD-së, pasi dosja e ?Binniata Trade LP?, financimet ruse dhe lobimet nga off-shoret kanë pasur dhe hetime nga agjencia e investigimit siç është FBI-ja. Dhe tashmë nga PD-ja, vajtjen e ambasadores në zyrën e Bashës, tentojnë ta shesin sikur ka të bëjë me situatën politike dhe jo për skandalin e lobimeve?./CNA.al

Hetimet mbi lobimin rus të Bashës/ Mbërrijnë dy letër porosi në Prokurori

 

Lobimi rus i Bashës/ Prokuroria: Kemi 2 letërporosi nga SHBA

 

Shtrëngohet laku për Lulzim Bashën/ Kreu i PD drejt prangave?

Skandali me lobimet e PD/ Tjetër dosje nga SHBA, Lulzim Basha gati të fundoset

Lajmet e fundit nga