LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A shohin të verbërit në ëndërra? Më në fund vjen përgjigjia

1 Janar 2019, 14:20, Aktualitet CNA
A shohin të verbërit në ëndërra? Më në fund

Mbase të gjithë mund ta kemi pyetur veten në lidhje me ëndrrat që shohin të verbërit. Sipas tyre kjo ndryshon nga personi në person. Në fakt sipas tyre varet shumë ndjesia e ëndërrimit në bazë të moshës kur njeriu ka humbur shikimin.

Nëse kanë lindur të verbër, apo janë verbuar para moshës 5 vjeçare, në endrra kanë më shumë aroma, ndjesi prekje dhe zëra. Nuk shohin imazhe të qarta, vetëm silueta dhe hije drite. Mund të shohin dialogje në ëndërr, udhëtime, zhurma, emocionet që mund të kenë përjetuar gjatë ditës.

Ata të cilët kanë humbur shikimin pas moshës 7-8 vjeç ëndërrojnë si personat që shohin normalisht. Në fakt përdorin imazhe të cilat i kanë në kujtesë që nga koha kur shihnin. Ka një të veçantë tek ta, ëndrrat e tyre kanë më pak skena të dhunshme se ato të personave që shohin./Cna.al

Lajmet e fundit nga