LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Feeling tired? / 8 ways to boost energy

2022-06-21 22:27:00, Trending CNA
Feeling tired? / 8 ways to boost energy
Illustrative photo

Stress, fatigue, exhaustion!

These symptoms that almost all of us experience, are the so-called disease of the century. In the modern times we live in, working life or social life can be incredibly tiring and exhausting. But do not worry, you are not alone in this. With the following methods you can reduce fatigue and increase your energy level.

Sleep more

Shumë njerëz sakrifikojnë gjumin për të përfunduar  çdo detyrë. Por kjo është shumë e dëmshme për shëndetin tuaj, pasi mungesa e gjumit është një ndër shkaqet kryesore  të energjisë së ulët. Edhe pse ka qasje të ndryshme se sa orë në ditë duhet të flini, ekspertët thonë se është e nevojshme të bëni të paktën 7 orë në ditë gjumë.

Feeling tired? / 8 ways to boost energy

Largoni stresin

Stresi jo vetëm që është i dëmshëm për shëndetin fizik dhe mendor, por ai është dhe faktori numër një për lodhjen dhe rraskapitjen. Është e pamundur që të largojmë stresin nga jeta jonë. Ajo që duhet të bëjmë, është që të mundohemi që ta reduktojmë atë në nivel minimal. Për këtë si fillim duhet të kuptojmë burimet e stresit, nga se rrjedh stresi. Shpesh ai rrjedh nga vështirësitë që hasim në punë ose në jetën tonë. Mënyra më e mirë për të përballuar stresin është t’i kushtoni më shumë kohë aktiviteteve të qeta që ju pëlqejnë si përshembull të bëni shëtitje, ë lexoni një libër ose thjesht relaksohuni.

Ushtrimet fizike

Ushtrimet fizike janë shumë të rëndësishme për të pasur një jetë të shëndetshme. Për më tepër, studimet tregojnë se ushtrimet që shtoni në rutinën tuaj, do të rrisin nivelin tuaj të energjisë duke luftuar lodhjen! Ushtrimet e rregullta eliminojnë lodhjen mendore dhe fizike.

Lini duhanin, reduktoni alkoolin

Duhani është një kërcënim shumë serioz për shëndetin tuaj. Pas tij, vjen alkoli. Edhe ai mund të jetë një faktor për t’u ndierë të lodhur dhe të plogësht. Gjithashtu konsumimi i alkolit ka një efekt jashtëzakonisht negativ në cilësinë e gjumit tuaj.

Pasuroni dietën tuaj

Nëse vazhdimisht ndiheni të lodhur, të plogësht dhe pa energji, mund të jetë e dobishme të ndryshoni mënyrën e të ushqyerit. Për këtë ju mund të ndiqni një dietë të gjithanshme. Kjo do të përmirësojë shëndetin dhe energjinë tuaj. Përveç kësaj, disa studime shkencore tregojnë se anashkalimi i vakteve mund të shkaktojë lodhje.

Kufizoni sheqerin

Sheqeri është një nga arsyet kryesore që ju ndiheni të lodhur! Sheqeri i jep trupit energji afatshkurtër. Kjo për shkak se sheqeri shkakton një rritje të nivelit të sheqerit në gjak. Disa studime shkencore kanë zbuluar se njerëzit në një dietë të pasur me sheqer ndihen 26% më të lodhur se ata që hanë kryesisht fruta dhe perime.

Feeling tired? / 8 ways to boost energy

Pini ujë

Water is a vital need. Drinking water boosts brain functions, mood and energy level! For this reason, remember that drinking water is one of the most important factors that increases your energy level.

Participate in social activities

Social relationships are extremely important for physical and mental health. In fact, social isolation will make you feel tired and anxious. So much so that some studies say that strong social relationships have a significant impact on mental and physical health./ CNA.al

Lajmet e fundit nga