LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Some steps to build a successful career / Follow these tips

2022-06-18 13:41:00, Trending CNA
Some steps to build a successful career / Follow these tips
Illustrative photo

It can be difficult to determine your dream career, let alone pursue it. The road can be full of dangers and doubts about yourself.

Below we will give the example of the co-executive directors of Gloe Recipe, Christine Chang and Sarah Lee. The duo left their job as global marketing executives at L'Oréal in 2014 to pursue an even bigger dream: launching their own skin care brand inspired by their Korean heritage and beauty trends.

Chang dhe Lee grumbulluan së bashku 50,000 dollarë kursime për të filluar Gloë Recipe dhe e drejtuan atë si një operacion me dy gra derisa të mund të përballonin të punësonin më shumë punonjës. Edhe pse kjo nënkuptonte netët e vona duke paketuar dërgesat dhe testimin e produkteve, ditët e para të Gloë Recipe u mësuan atyre gjithashtu mësime të çmuara se si të rrisnin një biznes dhe karrierë të suksesshme.

Tani, Gloë Recipe është një nga markat më të njohura në kujdesin e lëkurës, duke mbyllur vitin 2021 me rreth 100 milionë dollarë shitje dhe duke u përdorur edhe nga personazhe të njohur.

Chang dhe Lee kanë ndarë këshillat e tyre më të mira se si të arrini dhe të fitoni në punën tuaj të ëndrrave.

“Gjithmonë mendoni dy ose tre hapa përpara”

Është e lehtë të përfshihesh në punën e përditshme, por pa marrë parasysh se në cilën fazë të karrierës jeni, duhet të keni gjithmonë një qëllim të qartë se çfarë dëshironi të arrini, thotë Lee.

Një drejtore e burimeve njerëzore në L’Oréal Paris i dha Lee këtë këshillë në fillimin e karrierës së saj dhe ajo e ka fiksuar që atëherë: “Gjithmonë mendoni dy ose tre hapa përpara, jo vetëm hapin tuaj të menjëhershëm të ardhshëm.”

Pasi të keni një vizion të qartë se si dëshironi të duket karriera juaj, filloni të përcaktoni se çfarë do t’ju duhet për të arritur atje.

“Kini një vizion përfundimtar në mendje dhe punoni në rrugën tuaj drejt kësaj,” shpjegon Lee. “Është e dobishme ta ndani atë në qëllime më të menaxhueshme, pastaj të planifikoni se çfarë hapash të vegjël duhet të ndërmerrni për të arritur atje.”

“Kurrë mos e bëni rrugëtimin tuaj vetëm”

Chang can prove the importance of a support system in pursuing your dreams: Hers includes Lee and a close group of other start-up co-founders the couple have befriended on their journey.

Although Chang calls herself "very independent" and finds it "difficult to ever ask for help", she quickly learned the value of having encouraging and non-judgmental colleagues and mentors in her corner after the launch of "Glow Recipe".

"Being able to share your ideas, successes and also failures, as well as honest conversations about running a business has been a tremendous source of mental support," she says. "It's okay to ask for help… never make the journey alone!"

Therefore, do not hesitate to seek help from professionals to climb the ladder of your career./ CNA.al

Lajmet e fundit nga