LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Online foundation opens for Louis Ejllin / How his name is being used for profit

2023-03-20 11:13:00, Lifestyle CNA
Online foundation opens for Louis Ejllin / How his name is being used for profit
Luiz Aylli, singer

Luiz Ejlli has become the most commented character of the moment in Albania. Ejlli is the phenomenon that has brought down many well-known personalities of the showbiz world, topping the Top List with his song "Me ty" which is going towards 10 million clicks and also holds the first place in terms of clicks on Tik Tok with the hashtag with his name is going around 5 billion.

Finally, an account was opened with his name on "GoFoundMe", by his family members, with the excuse that many people are abusing Luiz's name by generating money.

Online foundation opens for Louis Ejllin / How his name is being used for profit

Familjarët kanë sqaruar publikisht se ky hap u ndërmor pas kërkesës së fansave të Luizit, që sipas tyre kanë dëshirë t’i bëjnë dhurata këngëtarit.

Deri tani janë mbledhur diku tek 10 mijë dollarë.

Pas këtij veprimi ka patur shumë dyshime që janë ngritur në rrjetet sociale, ku disa e konsiderojnë si një veprim përfitues dhe janë kundra dhe disa të tjerë e shohin si dhuratë për këngëtarin.

Në lidhje me të gjitha aludimet familjarët e këngëtarit sqarojnë në rrjete sociale përmes një postimi se:

“GoFoundMe” është një platformë amerikane dhe është platforma më transparente e mbledhjes së fondeve për çdo nevojë, plotësim ëndërrash apo ndodhi të tjera jetësore. Prandaj familja zgjodhi këtë platfomrë zyrtare mbështetje për fansat e Luizit që kanë shprehur këtë dëshirë.

After the many kind requests we have received from all of Luiz's fans, we have opened this gofoundme for Luiz that is managed by his family. This is the only "GoFoundMe" for Luiz.

Online foundation opens for Louis Ejllin / How his name is being used for profit

Should this kind of phenomenon be supported, that a not-so-famous singer like Luizi returns as a main character in the media world and his name is being used by many characters to take advantage of his fame?

It should be noted that those who opened the account are family members of Luiz, but without his authorization, since he is isolated inside the Big Brother Vip house and is unaware of such an action.

Also another fact is that everyone is taking advantage of their name and fame to generate money even by opening fake accounts on social networks with their name./ CNA.al

10:10 Lifestyle

Habit Diola Dosti/

Ish-konkurrentja e “Big Brother VIP”, Diola Dosti u shpreh...

Lajmet e fundit nga