LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Is acetone harmful to your nails?/ Here's what the experts say

2022-09-30 18:45:00, Lifestyle CNA
Is acetone harmful to your nails?/ Here's what the experts say
Acetone

The acetone you use to remove your nail polish and for various other household uses is a chemical solvent that has been used for decades.

Experts have warned about its harmful effects, where you will find some of them below.

Is acetone bad for your nails?

According to Woman & Home, that's easy to answer because all the experts it spoke to agreed that it is, or at least it can be. "Yes, acetone can damage your nails," explains Mavala nail specialist Lynn Gray. "

How to protect your nails from acetone?

Nëse nuk planifikoni t’i lyeni përsëri menjëherë, përqendrohuni në kujdesin e mëvonshëm të thonjve tuaj. Nuk është kurrë një ide e keqe që të bëni një pushim nga ngjyra herë pas here të aplikoni forcuesit më të mirë të thonjve. “Një serum i thonjve do të mbajë dhe rikthen lagështinë për të ruajtur elasticitetin e pllakës së thonjve”, shpjegon Grey. “Unë do të rekomandoja gjithashtu një krem ??ushqyes për thonjtë për të ndihmuar më tej hidratimin e thonjve”.

Megjithatë, nëse thonjtë e zhveshur nuk janë plotësisht në stilin tuaj, disa hapa përgatitor dhe të mësoni se si t’i lyeni thonjtë tuaj me kujdes mund të bëjnë një ndryshim të madh në pamjen dhe shëndetin e tyre.

"If you use acetone and then apply nail polish, use a nourishing base coat, two coats of color and a top coat," advises Sordillo, who concludes that you should always "finish with a cuticle oil to help hydrate dehydrated areas"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga