LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Suffered from muscle tremors/ Unbelievable, but this is the diet that Adolf Hitler ate

2022-09-26 16:15:00, Kuriozitete CNA

Suffered from muscle tremors/ Unbelievable, but this is the diet that Adolf

Adolf Hitler is the ultimate villain of history. As leader of the infamous Nazi Party, he was an integral part of the Third Reich, World War II and the Holocaust. This is common knowledge to most of us, but there are many aspects of Hitler's life that are less well known.

Duke pasur parasysh sa shumë është shkruar për Hitlerin në shtatëdhjetë e pesë vitet e fundit, ka shumë informacione për detajet më të paqarta të jetës së tij, duke përfshirë dietën e tij. Ndonëse kjo mund të duket si një gjë e parëndësishme për t'u diskutuar, dieta e Führer-it – përveçse është interesante – ka shumë rëndësi.

Pothuajse një vegjetarian
Gjatë ngritjes së nazistëve në pushtet në fillim të viteve 1930, shëndeti i Hitlerit ishte larg nga ideali. Ai vuante nga djersitje nervore, dridhje të muskujve dhe ngërçe në stomak. Kjo e shtyu atë të ndryshonte dietën e tij.

Por ai gjithashtu zhvilloi një urrejtje aktive për mishin, duke thënë se ishte si "... të haje një kufomë!" Madje do të tallte edhe bashkëpartiakët e tij për konsumimin e mishit.

Si i tillë, Hitleri filloi të ndiqte një dietë të rreptë vegjetariane. Ushqimet e tij tipike përfshinin vezë, spageti, tërshërë, fruta të ziera, sallata, supa, pudingë me perime dhe patate të pjekura me gjizë.

Rezultati i tij i përgjithshëm ndaj pjatave me bazë mishi është domethënës, pasi përfaqëson një nga aspektet kryesore të personalitetit të tij: neverinë. Fyhreri ishte një njeri klinik që hoqi atë që e shihte si të padëshirueshme, dhe ky tipar i karakterit - siç e dimë të gjithë - shkoi përtej kërkesave të tij personale dietike.

Interesante, përjashtimi i vetëm në dietën e tij pa mish ishin petët e mëlçisë, e cila ishte pjata e tij e preferuar.

Dhëmbi i ëmbël i Hitlerit
Hitleri ishte gjithashtu i dhënë pas ushqimeve me sheqer dhe ëmbëlsirave. Ai i pëlqente ëmbëlsirat, ëmbëlsirat dhe - në një fazë - konsumonte dy kilogramë çokollatë çdo ditë. Ndonjëherë, ai madje braktiste një konferencë për të ngrënë pak çokollatë privatisht.

Pijet e tij ndoqën shembullin. Ai shpesh pinte çokollatë të nxehtë me krem ??pana, por pija e tij e preferuar ishte çaji, veçanërisht mente dhe kamomil. Kafeja nuk ishte pjesë e dietës së tij, pasi ndërhynte në aftësinë e tij për të fjetur.

Për më tepër, popullit gjerman iu tha se Hitleri nuk pinte alkool. Kjo ishte një gënjeshtër. Megjithëse konsumi i tij ishte mjaft i moderuar, Führeri pinte herë pas here birrë dhe verë.

Pavarësisht indulgjencave të Hitlerit, ai ishte gjithmonë i kujdesshëm që të mos e tepronte. Ai besonte se shtimi i tepërt në peshë do të prishte imazhin e tij publik dhe do të dëmtonte apelin e tij. Si çdo gjë tjetër në Gjermaninë naziste, dieta e Hitlerit ishte e politizuar.

Pasthënie
Hitleri ishte një njeri që kënaqej me neveri. Urrejtja e tij për mishin pasqyronte qëndrimin e tij ndaj atyre që i konsideronte inferiorë, si hebrenjtë, ciganët, pakicat etnike ose ata me aftësi të kufizuara.

Dhe ndërsa dashuria e tij për ushqimet me sheqer mund të duket të jetë një shembull i rrallë i normalitetit, ai ishte gjithmonë i kujdesshëm për të shmangur kënaqësinë e tepërt për hir të imazhit të tij politik.

Therefore, Adolf Hitler's diet was more significant than you might think./ CNA.al Source: History Of Yesterday

Lajmet e fundit nga