LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

She criticized the Russian army for the war in Ukraine/ the 19-year-old Russian woman risks several years in prison

2023-01-29 18:02:00, Kosova & Bota CNA
She criticized the Russian army for the war in Ukraine/ the 19-year-old Russian
Illustrative photo

Olesya Krivtsova, the 19-year-old Russian student, risks serving several years in prison for a post on social networks criticizing the war in Ukraine.

The 19-year-old is under house arrest, where she wears an electronic bracelet placed by the police on one leg and a tattoo against Putin on the other leg.

According to the authorities, writes CNN, the post, met on social media, discredit the Russian army and justify terrorism.

Krivtsova është shtuar në listën e terroristëve dhe ekstremistëve, në të njëjtin nivel me ISIS-in, Al Kaedën dhe Talibanët, për postimin e një statusi në Instagram rreth shpërthimit në urën e Krimesë të ndodhur në tetor, ku kritikonte gjithashtu Rusinë për pushtimin e Ukrainës.

Aktualisht, Krivtsova po qëndron në arrest shtëpiak në apartamentin e nënës së saj në Severodvinsk, rajoni i Arkhangelsk, ku i është ndaluar të hyjë në internet dhe të përdorë forma të tjera komunikimi.

"Rasti i Olesya nuk është i pari, as i fundit," tha Alexei Kichin, avokati i Krivtsova për CNN.

Kichin said the 19-year-old could face three years in prison for defaming the Russian military and up to seven years in prison under the terrorism justification article. But Krivtsova's legal defense hopes for a milder punishment such as a fine./ CNA.al

Taken from CNN.

Lajmet e fundit nga