LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The chairman of the Conservative Party is dismissed over taxes

2023-01-29 17:10:00, Kosova & Bota CNA
The chairman of the Conservative Party is dismissed over taxes
Illustrative photo

British Prime Minister Rishi Sunak fired Conservative Party leader Nadhim Zahawi on Sunday after an investigation concluded he committed serious misconduct by concealing an investigation into his taxes. It is the latest scandal to hit the prime minister's party.

Mr Sunak had initially backed Mr Zahawi but then asked an independent adviser to investigate the matter after it emerged Mr Zahawi had reached a settlement with the British tax agency HMRC last year over his taxes. .

Zoti Zahawi ka thënë se organi tatimor arriti në përfundimin se ai kishte qenë "i pakujdesshëm" me deklaratat e tij, por nuk kishte gabuar qëllimisht për të paguar më pak taksa, duke konfirmuar se i kishte paguar një gjobë HMRC-së.

Këshilltarja e pavarur e caktuar nga zoti Sunak, Laurie Magnus tha se zoti Zahawi nuk deklaroi se taksat e tij po hetoheshin kur u emërua për një kohë të shkurtër ministër financash vitin e kaluar dhe nuk dhe detaje kur zoti Sunak e emëroi në detyrën aktuale.

"Pas përfundimit të hetimit të Këshilltares së Pavarur. është e qartë se ka pasur një shkelje serioze të Kodit Ministerial," tha zoti Sunak në një letër drejtuar zotit Zahawi.

"Si rezultat, ju njoftoj vendimin tim për t'ju larguar nga posti."

The sacking of the party leader is another concern for Mr Sunak, after a chaotic year with three different British prime ministers.

His government, which is grappling with the highest inflation in decades and a wave of public sector strikes, has fared poorly in polls ahead of an expected 2024 election./ Voa 

Lajmet e fundit nga