LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Olaf Sholc and the Russian Agency

2023-01-29 08:21:00, Kosova & Bota CNA

Olaf Sholc and the Russian Agency

In politics, illogical actions usually have two explanations: stupidity or conspiracy. Which of the two explains the "Sholc" phenomenon? The German chancellor has promised for months to supply Ukraine with the heavy weaponry it needs to drive the Russians out of its occupied territories.

However, until today it has not sent anything of this kind, not even after the last meeting of the Western powers, held in the "Ramstein format" regarding military aid to Kiev. Even chancellor Sholc doesn't even bother to invent excuses like "the majority in my coalition are against sending heavy weapons" or that "manufacturers need more time" .

In recent days, when asked to explain the reasons for this behavior, he responded by pointing the finger at the Americans. Few serious people believe him these days, especially considering that he is refusing to even allow other countries that have German tanks, such as the Poles, to send them to Ukraine as soon as possible to counter the offensive. the future of Russia.

Por nuk janë vetëm gjermanët ata që po shfaqin modele sjellje të tilla çoroditëse. Pak para takimit të Ramsteinit, kryeministri spanjoll Pedro Sançez bëri propozimin qesharak që Perëndimi të rifillonte negociatat me Vladimir Putinin në “formatin e Normandisë”, të njëjtin format, që i drejtuar nga Angela Merkel, e ndihmoi Putinin të përgatitej për luftë e gjithanshme që nisi në shkurtin e vitit të kaluar.

Atëherë jemi përballë një marrëzie apo komploti? Edhe pse marrëzia është zakonisht e përdorshme në raste të tilla si një qasje, gjermanët në veçanti duken të prirur për të komplotuar me Kremlinin.

Me një ish-kancelar, një ish-drejtues i Deutsche Bank dhe disa ish-zyrtarë të tjerë të lartë gjermanë që tani po punojnë për kompanitë ruse, politikanët e Evropës Lindore janë ankuar për vite me radhë për “shrëderizimin” e politikës së jashtme gjermane.

Ky term vjen nga ish-kancelari Gerhard Shrëder, i cili kur ishte në pushtet ushtroi presion për ndërtimin e gazsjellësit “North Stream 2”, vetëm për t’u bërë drejtor i tij në emër të Kremlinit pas largimit nga detyra. Edhe një vëzhgues rastësor i çështjeve gjermane do të ketë vënë re deri tani se çdo veprim politik i fortë kundër Rusisë ose në mbështetje të Ukrainës, tenton që të refuzohet menjëherë pasi shpallet.

Olaf Sholc and the Russian Agency

Për analogji mënyra se si funksionon kjo mund të shihet në vende të tilla si Bullgaria, që janë prej kohësh të famshme për depërtimin e agjentëve rusë në të gjitha nivelet e vendimmarrjes, nga lart-poshtë. Brenda këtij sistemi, çdo udhëzim që buron nga lart dhe që është armiqësor ndaj interesave të Rusisë has në një rezistencë në rritje teksa lëviz nëpër zinxhirin e komandës, vetëm për t’u zhdukur përpara se të mbërrijë në pikën e ekzekutimit.

Nuk është e paimagjinueshme që i njëjti sistem të jetë ngritur edhe në Gjermani. Tek e fundit, Kremlini ka pasur gjysmë shekulli në dispozicion për ta arritur këtë nën qasjen tolerante “Ostpolitik”, të nisur nga kancelari Vili Brand në vitin 1969.

Por vetëm marrëzia nuk i shpjegon dot përpjekjet e Shrëderit për t’i ndihmuar rusët që të anashkalojnë Ukrainën përmes gazsjellësit “Nord Stream”, as sjelljen e butë të Merkelit ndaj Vladimir Putinit për më shumë se një dekadë, dhe as paaftësinë aktuale të Sholc për të shpjeguar refuzimin e tij ndaj furnizimit të Ukrainës me armatimet e rënda që i duhen për të mposhtur pushtuesin rus.

Dhe kur vetëm çmenduria nuk ofron një shpjegim bindës, atëherë ne jemi të detyruar që të analizojmë një sërë shpjegimesh të tjera. Në këtë rast, duhet të supozojmë se establishmenti gjerman është i mbushur me agjentë rusë, të cilët po i neutralizojnë në vazhdimësi përpjekjet për ta ndihmuar Ukrainën të fitojë luftën.

Sigurisht, kur aktivizohet, vullneti politik është i aftë që të kapërcejë shumicën e komploteve. Le të marrim sërish shembullin e Bullgarisë. Kohët e fundit na është thënë se ky vend, ashtu siç është i mbushur me agjentë rusë dhe me ndihmësit e tyre vendas, arriti që ta shpëtojë Ukrainën nga disfata.

Olaf Sholc and the Russian Agency

Që në javët e para vendimtare të luftës, e furnizoi atë fshehurazi me armë të rënda dhe karburant. Atë ndihmë e projektoi kryeministri i atëhershëm Kirill Petkov, përkundër pranisë së agjenturës ruse në strukturat shtetërore dhe pavarësisht pranisë së dy partive pro-ruse në koalicionin e atëhershëm qeverisës.

A mund të bëjë Sholc të njëjtën gjë nëse dëshiron? Sigurisht që po. Nuk ka asnjë pengesë të cilën Olaf Sholc nuk mund të tejkalojë siç bëri edhe Kirill Petkov i Bullgarisë. Gjithçka që nevojitet është vullneti politik ose thënë më thjesht shtylla kurrizore.

Megjithatë, marrëzia nuk duhet nënvlerësuar në asnjë nga analiza e sjelljes perëndimore ndaj Rusisë. Për këtë le të marrim shembullin më të qartë. Pse deri vonë fuqitë perëndimore ishin të gatshme të furnizonin Ukrainën vetëm me armë mbrojtëse, pra me armë që siguronin rezistencën por jo fitoren?

Përgjigja është e qartë dhe poshtëruese. Fuqitë perëndimore ishin të bindura se përballë rezistencës në fushën e betejës dhe pasojave të vetë sanksioneve mbi ekonominë ruse, Vladimir Putin do të dorëzohej. Se ai do të ri-mendonte idenë e luftës. Se në një moment do të thoshte “Dreqi e mori, kjo nuk funksionoi, më të kthehem në tryezën e negociatave!”.

Nëse do të pyetet çdo evropianolindor mbi moshën 45 vjeç mund t’u kishte thënë vendimmarrësve të Evropës Perëndimore, se kjo ishte një marrëzi e pastër. Sepse mendësia perandorake ruse nuk funksionon në linja të tilla. Në një vend ku jeta e njerëzve është më e lirë se çdo gjë tjetër, Putini do të angazhonte gjithnjë e më shumë trupa në fushën e betejës, derisa ukrainasit ta gjejnë veten të mbytur nën pirgje kufomash.

He would then do the same with the former Warsaw Pact countries until he achieved his clearly stated goal of pushing NATO to its "1997 limits". Putin openly stated this before the war. Thankfully, this kind of nonsense seems to have come to an end.

The West seems to have realized that the only way to stop Putin is to defeat him unconditionally on the battlefield in Ukraine. However, this understanding must now be expanded to include decisive action against the Russian network of agents that still envelops the democratic countries of Europe, including the largest of them, Germany.

Note: Evgenii Dainov is a Bulgarian researcher and political analyst.

Translated by CNA.al

Lajmet e fundit nga