LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Germany, the associate of a revealed BND spy is arrested

2023-01-27 08:40:40, Kosova & Bota CNA
Germany, the associate of a revealed BND spy is arrested
The center of the Federal Information Service (BND) is in Berlin

After the arrest of an employee of the Federal Information Service (BND) for espionage in favor of Russia, now another person accused as an accomplice was taken into custody. According to the data of the Federal General Prosecutor in Karlsruhe, the BND employee is suspected of having conveyed secret information to Russia by handing it over there to a secret service. According to these data, the person arrested upon arrival from the USA at the Munich airport on Sunday (22.01.2023) Arthur E. is a German citizen, but not an employee of the BND.

Carsten L. ka pasur akses tek informacionet për Rusinë

Germany, the associate of a revealed BND spy is arrested
Qendra e Shërbimit Federal të Informacionit (BND) është në Berlin

Punonjësi i BND-së, Carsten L. u arrestua më 21 dhjetor në Berlin i dyshuar për tradhti ndaj atdheut. Sipas Prokurorisë së Përgjithshme Federale tani edhe i akuzuari Arthur E. dyshohet si bashkëveprues për tradhti ndaj atdheut.

Hetimet janë kryer në bashkëpunim të ngushtë me BND-në dhe me mbështetjen e Policisë Federale FBI në SHBA. I pandehuri të hënën (23.01.2023) iu paraqit gjyqtarit të hetuesisë së Gjykatës Federale, i cili udhëzoi përmbarimin e vendimit për mbajtjen në arrest hetimor.

Punonjësi i BND-së i arrestuar në dhejtor pas sulmit rus ndaj Ukrainë vitin e kaluar, informacionet që i kanë rënë në dorë gjatë punës së tij, ia ka përcjellë Rusisë. Informacionet e spiunuara sipas kodit penal konsiderohen si sekret shtetëror, komunikuan autoritetet  në Karlsruhe. Gjatë arrestimit në dhjetor u kontrolluan banesa e të dyshuarit dhe dy objekte të BND-së.

Buschmann: Goditje kundër spiunazhit rus

Ministri i Drejtësisë, Marco Buschmann (FDP) e konsideroi këtë një goditje të rëndësishme kundër spiunazhit rus, në rast se dyshimi do të konfirmohet. Presidenti i BND-së Bruno Kahl në dhjetor njoftoi, se pasi u vu në dijeni për një rast dyshimi në radhët e shërbimit të informacionit, u morën menjëherë masa të brendshme të zgjeruara hetimore. Kur dyshimi u përforcua, u angazhua menjëherë Prokuroria e Përgjithshme Federale. BND punon ngushtë dhe në besim të plotë me autoritetet e hetuesisë, për ta zbardhur saktësisht rastin, deklaroi Kahl.

Tradhti ndaj atdheut sipas kodit penal mund të ndëshkohet në raste të rënda me heqje lirie deri në të paktën pesë vjet ose edhe me dënim të përjetshëm. Një rast i tillë p.sh. mund të jetë kur dorasi abuzon me pozicionin me përgjegjësi që mbulon, detyrë që e detyron atë të ruajë sekretet shtetërore. Kahl pati theksuar në deklaratën e tij, se në këtë rast janë shumë të rëndësishme të qenit i matur dhe diskrecioni. Ai shtoi, se me Rusinë në anën kundërshtare kemi të bëjmë me një aktor, "të paskrupullt dhe të gatshëm për dhunë". Çdo detaj i veprimit që depërton në opinionin publik, do të thotë avantazh për këtë kundërshtar që ka qëllim të dëmtojë Gjermaninë.

A double agent was discovered in the BND as recently as 2014. Two years later, the Munich High Court sentenced the accused to eight years in prison after it was proven that he had been spying for the US secret service, the CIA, for years. At that time, the 32-year-old was found guilty of treason against the country and violation of work secrets. Qualified as an office clerk in 2008 and 2014, he had handed over 200 highly secret or sensitive BND documents to the CIA against a reward he had received of at least 80,000 euros./DW

Lajmet e fundit nga