LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Germany decides to send 'Leopard' tanks to Ukraine

2023-01-25 16:23:00, Kosova & Bota CNA
Germany decides to send 'Leopard' tanks to Ukraine
Chancellor Olaf Scholz

Chancellor Olaf Scholz announced on Wednesday that his government will provide Ukraine with 'Leopard 2' main battle tanks and approve requests from other countries to do the same. The decision came after weeks of hesitation by Berlin, which was met with growing impatience among the country's allies.

Through a statement, the German government said it will initially provide Ukraine with a unit of 'Leopard 2 A6' tanks, consisting of 14 vehicles, from its stock. The goal is for Germany and its allies to provide Ukraine with a total of 88 tanks.

“Ky vendim ndjek linjën tonë të mirënjohur në mbështetje të Ukrainës, duke bërë me të mirën e aftësive tona”, tha zoti Scholz pas një takimi me kabinetin e tij në Berlin.

Gjermania po vepron në koordinim të ngushtë me aleatët e saj ndërkombëtarë, shtoi ai.

Vendimi i shumëpritur erdhi pasi zyrtarët amerikanë thanë të martën se ishte arritur një marrëveshje paraprake që Shtetet e Bashkuara të dërgonin tanke ‘M1 Abrams’ për të ndihmuar trupat e Ukrainës në zmbrapsjen e forcave ruse, të cilat vazhdojnë të ruajnë pozicionet e tyre në lindje të vendit, ndërsa po shënohet pothuajse një vit nga fillimi i luftës.

Zoti Scholz kishte këmbëngulur që çdo vendim për të pajisur Ukrainën me tanke të fuqishme ‘Leopard 2’ të merrej në bashkëpunim me aleatët e Gjermanisë, kryesisht Shtetet e Bashkuara. Duke e detyruar Uashingtonin të përdorë disa nga tanket e veta, Berlini shpreson të ndajë rrezikun e çdo reagimi nga Rusia.

Ekkehard Brose, kreu i Akademisë Federale Ushtarake Gjermane për Çështje të Sigurisë, tha se ky pozicion i Shteteve të Bashkuara ishte vendimtar, për të shmangur që Evropa të përballet e vetme me Rusinë, një vend që disponon armë bërthamore.

Por ai vuri në dukje gjithashtu rëndësinë historike të këtij vendimi.

“Tanket e prodhimit gjerman do të përballen edhe një herë me tanket ruse në Ukrainë”, tha ai, duke shtuar se ky nuk ishte “një mendim i lehtë” për Gjermaninë, e cila e merr seriozisht përgjegjësinë e saj për tmerret e Luftës së Dytë Botërore.

"Megjithatë ky ishte vendimi i duhur", tha zoti Brose, duke argumentuar se u takonte vendeve perëndimore demokratike të ndihmonin Ukrainën për të ndalur fushatën ushtarake të Rusisë.

Ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius paralajmëroi se do të duheshin rreth tre muaj që tanket e para të dërgoheshin në Ukrainë. Ai i cilësoi tanket ‘Leopard 2’ si "tanket më të mirë të betejës në botë". Qeveria gjermane tha se planifikonte të fillonte me shpejtësi stërvitjen e ushtarëve ukrainas në Gjermani. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov i cilësoi synimet gjermane dhe të SHBA-ve me vendimin për tanket, si një "një plan katastrofik". "Jam i bindur se shumë specialistë e kuptojnë absurditetin e këtij vendimi", u tha zoti Peskov gazetarëve të mërkurën.

“Gjëja kryesore është se ky është një mbivlerësim i potencialit që do t'i shtonte furnizimi me tanke, forcave të armatosura të Ukrainës. Është një tjetër gabim, një gabim mjaft i madh”, tha zyrtari i Kremlinit.

Anëtarët e qeverisë së koalicionit tre-partiak të zotit Scholz e mirëpritën lajmin përpara njoftimit zyrtar. Dy parti më të vogla opozitare, e kritikuan vendimin.

Alternativa e Ekstremit të Djathtë për Gjermaninë e quajti vendimin "të papërgjegjshëm dhe të rrezikshëm".

Partia e Majtë, e cila gjithashtu ka lidhje historike me Moskën, paralajmëroi për një përshkallëzim të mundshëm të konfliktit. Sondazhet e fundit të opinionit publik treguan një ndarje mes votuesve gjermanë mbi këtë çështje.

Pressure on Mr Scholz increased this week after Poland formally asked Germany for approval to send some of its Leopard tanks to Ukraine. Poland has been among the leading countries that have called on Western allies to send German tanks to Ukraine./ Voa

Lajmet e fundit nga