LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The EU will return more migrants to their countries of origin

2023-01-26 19:46:42, Kosova & Bota CNA
The EU will return more migrants to their countries of origin
Illustrative photo

European Union migration ministers are meeting in Stockholm on Thursday to discuss visa restrictions and better coordination within the bloc on the return to the countries of origin of migrants without asylum in Europe. Meanwhile, in the countries of the European Union, the flow of migrants has increased, causing the revival of debatable ideas about border barriers and asylum centers.

Three years have passed since the 27-member bloc agreed to limit visas for countries that do not cooperate in returning migrants heading to Europe from their countries, only Gambia has been punished.

Komisioni Evropian propozoi hapa të ngjashëm për Irakun, Senegalin dhe Bangladeshin, ndërsa dy zyrtarë të bllokut thanë se është përmirësuar bashkëpunimi me Bangladeshin për kthimin e migrantëve. Sipas të dhënave të fundit nga Eurostat, shkalla e përgjithshme e kthimeve të bllokut gjatë vitit 2021 ishte 21% .

Ministrja suedeze migracionit, Maria Malmer Stenergard foli për median para fillimit të takimit. Aktualisht Suedia mban presidencën e radhës të BE-së.

“Kemi një situatë serioze për sa i përket migrimit në Evropë. Po vërejmë shtimin e prurjeve të parregullta. Gjatë diskutimeve për çështjet e brendshme do të përqendrohemi tek kthimi i atyre që u është mohuar azili në Evropë. Kjo është e rëndësishme dhe Evropa mund të veprojë më mirë”.

Migracioni është një temë shumë e nxehtë politike, ku vendet anëtare të bllokut janë të prirura të diskutojmë shtimin e kthimit të migrantëve dhe uljen e imigracionit, sesa të ringjallin grindjet e ashpra mes tyre lidhur me ndarjen e përgjegjësive për kujdesin ndaj migrantëve që arrijnë në Evropë dhe fitojnë të drejtën për të qëndruar.

“I jam shumë mirënjohës presidencës suedeze që azili dhe migrimi i paligjshëm janë sot në qendër të diskutimeve, sepse është e nevojshme, kur shikohen shifrat e viteve të fundit dhe ato aktuale, që vazhdojnë të rriten në Evropë dhe Austri në veçanti. Është e rëndësishme që të shtohet lufta kundër keqpërdorimit të azilit”, tha Gerhard Karner, Ministër i Brendshëm i Austrisë.

Rreth 160,000 migrantë kaluan Mesdheun gjatë vitit 2022, sipas të dhënave të OKB-së, rruga kryesore për në Evropë për ata që largohen nga luftërat dhe varfëria në Lindjen e Mesme, Afrikë dhe Azinë Juglindore. Gjithashtu, rreth 8 milionë refugjatë ukrainas u vëndosen në Evropë.

“Dua të theksoj se për Gjermaninë është shumë e rëndësishme pritja humanitare e atyre që ikin. Duhet të ketë rrugë ligjore për të migrimin dhe duhet të mënjanohen rrugët e rrezikshme përmes Mesdheut. Duhet të veprojmë siç duhet ndaj migrantëve të parregullt”, tha Nancy Faeser, Ministre e Brendshme e Gjermanisë.

As EU countries, including Austria and Hungary, protest strongly against irregular, mostly Muslim migration from the Middle East and North Africa, Germany is among those countries seeking to open their labor markets to foreign workers to meet the country's needs.

The leaders of the 27-member bloc will meet in Brussels in two weeks to discuss migration, while they are expected to call for the return of more migrants to their countries of origin./ VOA

Lajmet e fundit nga