LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Europa me dy standarde dhe kundër Shqipërisë për "Pasaportat e Arta"

20 Maj 2023, 12:03, Aktualitet CNA
Europa me dy standarde dhe kundër Shqipërisë për
Foto ilustruese

Qeveria shqiptare, pas presionit të zyrtarëve të Bashkimit Europian dhe SHBA-së u tërhoq nga nisma për “Pasaportat e Arta”, ndërsa ky program vijon të praktikohet në Greqi.

Duke qenë se BE ka lejuar “Pasaportat e Arta” për Greqinë, ky shtet ka fituar miliarda euro.

Media greke “eKathimerini” raporton se në shtetin fqinj janë investuar një total prej 1.57 miliardë eurosh në 12 muajt e fundit nga investitorë që kanë përfituar “Pasaportën e Artë”.

Bazuar në të dhënat e fundit të Departamentit të Politikave të Emigracionit, në 12 muajt e fundit janë paraqitur 6.064 aplikime për leje të reja.

Por teksa Greqia po korr miliarda euro fitime, Bashkimi Europian po mban dy standarde.

Greqisë ia lejon “Pasaportat e Arta, ndërsa Shqipërisë nuk ia dha këtë të drejtë. Kështu Shqipëria nuk merr të ardhura nga personat që duan të marrin “Pasaportën e Artë” në vendin tonë, siç ndodh në shtetin fqinj.

Bashkimi Europian tha se rreziqet prej kësaj pasaporte janë të shumta, si për ekonominë, edhe me sigurinë.

Por përse BE thotë se për Shqipërinë sjellin rreziqe dhe për Greqinë jo?

Qëndrimi i BE-së në këtë rast është me dy stadarde./ CNA.al

Lajmet e fundit nga